a tecsui conjugare; conjugare online pentru verbul "a tecsui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tecsui" în limba română (dex)

Infinitiv
tecsui
Infinitiv Lung
tecsuire
Participiu
tecsuit
Gerunziu
tecsuind
Imperativ persoana a doua
singular tecsuiește
plural tecsuiți
Prezent
eu tecsuiesc
tu tecsuiești
el/ea tecsuiește
noi tecsuim
voi tecsuiți
ei/ele tecsuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tecsuiesc
tu (să) tecsuiești
el/ea (să) tecsuiască
noi (să) tecsuim
voi (să) tecsuiți
ei/ele (să) tecsuiască
Imperfect
eu tecsuiam
tu tecsuiai
el/ea tecsuia
noi tecsuiam
voi tecsuiați
ei/ele tecsuiau
Perfect Simplu
eu tecsuii
tu tecsuiși
el/ea tecsui
noi tecsuirăm
voi tecsuirăți
ei/ele tecsuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tecsuisem
tu tecsuiseși
el/ea tecsuise
noi tecsuiserăm
voi tecsuiserăți
ei/ele tecsuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tecsuit
tu să fi tecsuit
el/ea să fi tecsuit
noi să fi tecsuit
voi să fi tecsuit
ei/ele să fi tecsuit
Condițional Prezent
eu aș tecsui
tu ai tecsui
el/ea ar tecsui
noi am tecsui
voi ați tecsui
ei/ele ar tecsui
Condițional Perfect
eu aș fi tecsuit
tu ai fi tecsuit
el/ea ar fi tecsuit
noi am fi tecsuit
voi ați fi tecsuit
ei/ele ar fi tecsuit
Perfectul Compus
eu am tecsuit
tu ai tecsuit
el/ea a tecsuit
noi am tecsuit
voi ați tecsuit
ei/ele au tecsuit
Viitor
eu voi tecsui
tu vei tecsui
el/ea va tecsui
noi vom tecsui
voi veți tecsui
ei/ele vor tecsui
Viitor Anterior
eu voi fi tecsuit
tu vei fi tecsuit
el/ea va fi tecsuit
noi vom fi tecsuit
voi veți fi tecsuit
ei/ele vor fi tecsuit

Verbele anterioare: a tăvălugi, a taxa, a taxirui, a teatraliza, a tecărui

Verbele următoare: a tectiliza, a teferici, a teglăzui, a tehniciza, a tehnologiza

Verbe aleatorii: a andali, a boi, a credita, a prenoi, a solidariza