a taxa conjugare; conjugare online pentru verbul "a taxa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a taxa" în limba română (dex)

Infinitiv
taxa
Infinitiv Lung
taxare
Participiu
taxat
Gerunziu
taxând
Imperativ persoana a doua
singular taxează
plural taxați
Prezent
eu taxez
tu taxezi
el/ea taxează
noi taxăm
voi taxați
ei/ele taxează
Conjunctiv Prezent
eu (să) taxez
tu (să) taxezi
el/ea (să) taxeze
noi (să) taxăm
voi (să) taxați
ei/ele (să) taxeze
Imperfect
eu taxam
tu taxai
el/ea taxa
noi taxam
voi taxați
ei/ele taxau
Perfect Simplu
eu taxai
tu taxași
el/ea taxă
noi taxarăm
voi taxarăți
ei/ele taxară
Mai Mult Ca Perfectul
eu taxasem
tu taxaseși
el/ea taxase
noi taxaserăm
voi taxaserăți
ei/ele taxaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi taxat
tu să fi taxat
el/ea să fi taxat
noi să fi taxat
voi să fi taxat
ei/ele să fi taxat
Condițional Prezent
eu aș taxa
tu ai taxa
el/ea ar taxa
noi am taxa
voi ați taxa
ei/ele ar taxa
Condițional Perfect
eu aș fi taxat
tu ai fi taxat
el/ea ar fi taxat
noi am fi taxat
voi ați fi taxat
ei/ele ar fi taxat
Perfectul Compus
eu am taxat
tu ai taxat
el/ea a taxat
noi am taxat
voi ați taxat
ei/ele au taxat
Viitor
eu voi taxa
tu vei taxa
el/ea va taxa
noi vom taxa
voi veți taxa
ei/ele vor taxa
Viitor Anterior
eu voi fi taxat
tu vei fi taxat
el/ea va fi taxat
noi vom fi taxat
voi veți fi taxat
ei/ele vor fi taxat

Verbele anterioare: a tăui, a tăuni, a tăuși, a tăvăli, a tăvălugi

Verbele următoare: a taxirui, a teatraliza, a tecărui, a tecsui, a tectiliza

Verbe aleatorii: a comuta, a întufoșa, a lâncoti, a netrebnici, a rădica