a teferici conjugare; conjugare online pentru verbul "a teferici" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a teferici" în limba română (dex)

Infinitiv
teferici
Infinitiv Lung
tefericire
Participiu
tefericit
Gerunziu
tefericind
Imperativ persoana a doua
singular tefericește
plural tefericiți
Prezent
eu tefericesc
tu tefericești
el/ea tefericește
noi tefericim
voi tefericiți
ei/ele tefericesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tefericesc
tu (să) tefericești
el/ea (să) tefericească
noi (să) tefericim
voi (să) tefericiți
ei/ele (să) tefericească
Imperfect
eu tefericeam
tu tefericeai
el/ea tefericea
noi tefericeam
voi tefericeați
ei/ele tefericeau
Perfect Simplu
eu tefericii
tu tefericiși
el/ea teferici
noi tefericirăm
voi tefericirăți
ei/ele tefericiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tefericisem
tu tefericiseși
el/ea tefericise
noi tefericiserăm
voi tefericiserăți
ei/ele tefericiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tefericit
tu să fi tefericit
el/ea să fi tefericit
noi să fi tefericit
voi să fi tefericit
ei/ele să fi tefericit
Condițional Prezent
eu aș teferici
tu ai teferici
el/ea ar teferici
noi am teferici
voi ați teferici
ei/ele ar teferici
Condițional Perfect
eu aș fi tefericit
tu ai fi tefericit
el/ea ar fi tefericit
noi am fi tefericit
voi ați fi tefericit
ei/ele ar fi tefericit
Perfectul Compus
eu am tefericit
tu ai tefericit
el/ea a tefericit
noi am tefericit
voi ați tefericit
ei/ele au tefericit
Viitor
eu voi teferici
tu vei teferici
el/ea va teferici
noi vom teferici
voi veți teferici
ei/ele vor teferici
Viitor Anterior
eu voi fi tefericit
tu vei fi tefericit
el/ea va fi tefericit
noi vom fi tefericit
voi veți fi tefericit
ei/ele vor fi tefericit

Verbele anterioare: a taxirui, a teatraliza, a tecărui, a tecsui, a tectiliza

Verbele următoare: a teglăzui, a tehniciza, a tehnologiza, a tehnoredacta, a tehui

Verbe aleatorii: a bărăta, a concretiza, a franțuzi, a îmbunătăța, a șagrina