a noimisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a noimisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a noimisi" în limba română (dex)

Infinitiv
noimisi
Infinitiv Lung
noimisire
Participiu
noimisit
Gerunziu
noimisind
Imperativ persoana a doua
singular noimisește
plural noimisiți
Prezent
eu noimisesc
tu noimisești
el/ea noimisește
noi noimisim
voi noimisiți
ei/ele noimisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) noimisesc
tu (să) noimisești
el/ea (să) noimisească
noi (să) noimisim
voi (să) noimisiți
ei/ele (să) noimisească
Imperfect
eu noimiseam
tu noimiseai
el/ea noimisea
noi noimiseam
voi noimiseați
ei/ele noimiseau
Perfect Simplu
eu noimisii
tu noimisiși
el/ea noimisi
noi noimisirăm
voi noimisirăți
ei/ele noimisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu noimisisem
tu noimisiseși
el/ea noimisise
noi noimisiserăm
voi noimisiserăți
ei/ele noimisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi noimisit
tu să fi noimisit
el/ea să fi noimisit
noi să fi noimisit
voi să fi noimisit
ei/ele să fi noimisit
Condițional Prezent
eu aș noimisi
tu ai noimisi
el/ea ar noimisi
noi am noimisi
voi ați noimisi
ei/ele ar noimisi
Condițional Perfect
eu aș fi noimisit
tu ai fi noimisit
el/ea ar fi noimisit
noi am fi noimisit
voi ați fi noimisit
ei/ele ar fi noimisit
Perfectul Compus
eu am noimisit
tu ai noimisit
el/ea a noimisit
noi am noimisit
voi ați noimisit
ei/ele au noimisit
Viitor
eu voi noimisi
tu vei noimisi
el/ea va noimisi
noi vom noimisi
voi veți noimisi
ei/ele vor noimisi
Viitor Anterior
eu voi fi noimisit
tu vei fi noimisit
el/ea va fi noimisit
noi vom fi noimisit
voi veți fi noimisit
ei/ele vor fi noimisit

Verbele anterioare: a nitui, a nivela, a niveli, a nividi, a noi

Verbele următoare: a nomadisi, a nomadiza, a nomina, a nominaliza, a nomoli

Verbe aleatorii: a diamantiza, a fojgăi, a huzdupa, a prepoziționaliza, a vui