a nividi conjugare; conjugare online pentru verbul "a nividi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a nividi" în limba română (dex)

Infinitiv
nividi
Infinitiv Lung
nividire
Participiu
nividit
Gerunziu
nividind
Imperativ persoana a doua
singular nividește
plural nividiți
Prezent
eu nividesc
tu nividești
el/ea nividește
noi nividim
voi nividiți
ei/ele nividesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) nividesc
tu (să) nividești
el/ea (să) nividească
noi (să) nividim
voi (să) nividiți
ei/ele (să) nividească
Imperfect
eu nivideam
tu nivideai
el/ea nividea
noi nivideam
voi nivideați
ei/ele nivideau
Perfect Simplu
eu nividii
tu nividiși
el/ea nividi
noi nividirăm
voi nividirăți
ei/ele nividiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu nividisem
tu nividiseși
el/ea nividise
noi nividiserăm
voi nividiserăți
ei/ele nividiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi nividit
tu să fi nividit
el/ea să fi nividit
noi să fi nividit
voi să fi nividit
ei/ele să fi nividit
Condițional Prezent
eu aș nividi
tu ai nividi
el/ea ar nividi
noi am nividi
voi ați nividi
ei/ele ar nividi
Condițional Perfect
eu aș fi nividit
tu ai fi nividit
el/ea ar fi nividit
noi am fi nividit
voi ați fi nividit
ei/ele ar fi nividit
Perfectul Compus
eu am nividit
tu ai nividit
el/ea a nividit
noi am nividit
voi ați nividit
ei/ele au nividit
Viitor
eu voi nividi
tu vei nividi
el/ea va nividi
noi vom nividi
voi veți nividi
ei/ele vor nividi
Viitor Anterior
eu voi fi nividit
tu vei fi nividit
el/ea va fi nividit
noi vom fi nividit
voi veți fi nividit
ei/ele vor fi nividit

Verbele anterioare: a nitrifica, a nitrura, a nitui, a nivela, a niveli

Verbele următoare: a noi, a noimisi, a nomadisi, a nomadiza, a nomina

Verbe aleatorii: a cermălui, a feminiza, a imbrica, a răscăcăra, a teslimarisi