a noi conjugare; conjugare online pentru verbul "a noi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a noi" în limba română (dex)

Infinitiv
noi
Infinitiv Lung
noire
Participiu
noit
Gerunziu
noind
Imperativ persoana a doua
singular noiește
plural noiți
Prezent
eu noiesc
tu noiești
el/ea noiește
noi noim
voi noiți
ei/ele noiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) noiesc
tu (să) noiești
el/ea (să) noiască
noi (să) noim
voi (să) noiți
ei/ele (să) noiască
Imperfect
eu noiam
tu noiai
el/ea noia
noi noiam
voi noiați
ei/ele noiau
Perfect Simplu
eu noii
tu noiși
el/ea noi
noi noirăm
voi noirăți
ei/ele noiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu noisem
tu noiseși
el/ea noise
noi noiserăm
voi noiserăți
ei/ele noiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi noit
tu să fi noit
el/ea să fi noit
noi să fi noit
voi să fi noit
ei/ele să fi noit
Condițional Prezent
eu aș noi
tu ai noi
el/ea ar noi
noi am noi
voi ați noi
ei/ele ar noi
Condițional Perfect
eu aș fi noit
tu ai fi noit
el/ea ar fi noit
noi am fi noit
voi ați fi noit
ei/ele ar fi noit
Perfectul Compus
eu am noit
tu ai noit
el/ea a noit
noi am noit
voi ați noit
ei/ele au noit
Viitor
eu voi noi
tu vei noi
el/ea va noi
noi vom noi
voi veți noi
ei/ele vor noi
Viitor Anterior
eu voi fi noit
tu vei fi noit
el/ea va fi noit
noi vom fi noit
voi veți fi noit
ei/ele vor fi noit

Verbele anterioare: a nitrura, a nitui, a nivela, a niveli, a nividi

Verbele următoare: a noimisi, a nomadisi, a nomadiza, a nomina, a nominaliza

Verbe aleatorii: a arginti, a dibui, a dibui, a hârbui, a izdări