a indigena conjugare; conjugare online pentru verbul "a indigena" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a indigena" în limba română (dex)

Infinitiv
indigena
Infinitiv Lung
indigenare
Participiu
indigenat
Gerunziu
indigenând
Imperativ persoana a doua
singular indigenează
plural indigenați
Prezent
eu indigenez
tu indigenezi
el/ea indigenează
noi indigenăm
voi indigenați
ei/ele indigenează
Conjunctiv Prezent
eu (să) indigenez
tu (să) indigenezi
el/ea (să) indigeneze
noi (să) indigenăm
voi (să) indigenați
ei/ele (să) indigeneze
Imperfect
eu indigenam
tu indigenai
el/ea indigena
noi indigenam
voi indigenați
ei/ele indigenau
Perfect Simplu
eu indigenai
tu indigenași
el/ea indigenă
noi indigenarăm
voi indigenarăți
ei/ele indigenară
Mai Mult Ca Perfectul
eu indigenasem
tu indigenaseși
el/ea indigenase
noi indigenaserăm
voi indigenaserăți
ei/ele indigenaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi indigenat
tu să fi indigenat
el/ea să fi indigenat
noi să fi indigenat
voi să fi indigenat
ei/ele să fi indigenat
Condițional Prezent
eu aș indigena
tu ai indigena
el/ea ar indigena
noi am indigena
voi ați indigena
ei/ele ar indigena
Condițional Perfect
eu aș fi indigenat
tu ai fi indigenat
el/ea ar fi indigenat
noi am fi indigenat
voi ați fi indigenat
ei/ele ar fi indigenat
Perfectul Compus
eu am indigenat
tu ai indigenat
el/ea a indigenat
noi am indigenat
voi ați indigenat
ei/ele au indigenat
Viitor
eu voi indigena
tu vei indigena
el/ea va indigena
noi vom indigena
voi veți indigena
ei/ele vor indigena
Viitor Anterior
eu voi fi indigenat
tu vei fi indigenat
el/ea va fi indigenat
noi vom fi indigenat
voi veți fi indigenat
ei/ele vor fi indigenat

Verbele anterioare: a îndesi, a îndestula, a indexa, a indianiza, a indica

Verbele următoare: a indisponibiliza, a indispune, a oțerî, a individualiza, a oțeți

Verbe aleatorii: a cermălui, a cloroformiza, a cutrului, a însuti, a reseta