a imputrescibiliza conjugare; conjugare online pentru verbul "a imputrescibiliza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a imputrescibiliza" în limba română (dex)

Infinitiv
imputrescibiliza
Infinitiv Lung
imputrescibilizare
Participiu
imputrescibilizat
Gerunziu
imputrescibilizând
Imperativ persoana a doua
singular imputrescibilizează
plural imputrescibilizați
Prezent
eu imputrescibilizez
tu imputrescibilizezi
el/ea imputrescibilizează
noi imputrescibilizăm
voi imputrescibilizați
ei/ele imputrescibilizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) imputrescibilizez
tu (să) imputrescibilizezi
el/ea (să) imputrescibilizeze
noi (să) imputrescibilizăm
voi (să) imputrescibilizați
ei/ele (să) imputrescibilizeze
Imperfect
eu imputrescibilizam
tu imputrescibilizai
el/ea imputrescibiliza
noi imputrescibilizam
voi imputrescibilizați
ei/ele imputrescibilizau
Perfect Simplu
eu imputrescibilizai
tu imputrescibilizași
el/ea imputrescibiliză
noi imputrescibilizarăm
voi imputrescibilizarăți
ei/ele imputrescibilizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu imputrescibilizasem
tu imputrescibilizaseși
el/ea imputrescibilizase
noi imputrescibilizaserăm
voi imputrescibilizaserăți
ei/ele imputrescibilizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi imputrescibilizat
tu să fi imputrescibilizat
el/ea să fi imputrescibilizat
noi să fi imputrescibilizat
voi să fi imputrescibilizat
ei/ele să fi imputrescibilizat
Condițional Prezent
eu aș imputrescibiliza
tu ai imputrescibiliza
el/ea ar imputrescibiliza
noi am imputrescibiliza
voi ați imputrescibiliza
ei/ele ar imputrescibiliza
Condițional Perfect
eu aș fi imputrescibilizat
tu ai fi imputrescibilizat
el/ea ar fi imputrescibilizat
noi am fi imputrescibilizat
voi ați fi imputrescibilizat
ei/ele ar fi imputrescibilizat
Perfectul Compus
eu am imputrescibilizat
tu ai imputrescibilizat
el/ea a imputrescibilizat
noi am imputrescibilizat
voi ați imputrescibilizat
ei/ele au imputrescibilizat
Viitor
eu voi imputrescibiliza
tu vei imputrescibiliza
el/ea va imputrescibiliza
noi vom imputrescibiliza
voi veți imputrescibiliza
ei/ele vor imputrescibiliza
Viitor Anterior
eu voi fi imputrescibilizat
tu vei fi imputrescibilizat
el/ea va fi imputrescibilizat
noi vom fi imputrescibilizat
voi veți fi imputrescibilizat
ei/ele vor fi imputrescibilizat

Verbele anterioare: a imputa, a împuteri, a împuternici, a împuți, a împuți

Verbele următoare: a imuniza, a înăbuși, a înăclăi, a înăcri, a inactiva

Verbe aleatorii: a îmbăia, a junghia, a mandrina, a plastica, a trece