a imuniza conjugare; conjugare online pentru verbul "a imuniza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a imuniza" în limba română (dex)

Infinitiv
imuniza
Infinitiv Lung
imunizare
Participiu
imunizat
Gerunziu
imunizând
Imperativ persoana a doua
singular imunizează
plural imunizați
Prezent
eu imunizez
tu imunizezi
el/ea imunizează
noi imunizăm
voi imunizați
ei/ele imunizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) imunizez
tu (să) imunizezi
el/ea (să) imunizeze
noi (să) imunizăm
voi (să) imunizați
ei/ele (să) imunizeze
Imperfect
eu imunizam
tu imunizai
el/ea imuniza
noi imunizam
voi imunizați
ei/ele imunizau
Perfect Simplu
eu imunizai
tu imunizași
el/ea imuniză
noi imunizarăm
voi imunizarăți
ei/ele imunizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu imunizasem
tu imunizaseși
el/ea imunizase
noi imunizaserăm
voi imunizaserăți
ei/ele imunizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi imunizat
tu să fi imunizat
el/ea să fi imunizat
noi să fi imunizat
voi să fi imunizat
ei/ele să fi imunizat
Condițional Prezent
eu aș imuniza
tu ai imuniza
el/ea ar imuniza
noi am imuniza
voi ați imuniza
ei/ele ar imuniza
Condițional Perfect
eu aș fi imunizat
tu ai fi imunizat
el/ea ar fi imunizat
noi am fi imunizat
voi ați fi imunizat
ei/ele ar fi imunizat
Perfectul Compus
eu am imunizat
tu ai imunizat
el/ea a imunizat
noi am imunizat
voi ați imunizat
ei/ele au imunizat
Viitor
eu voi imuniza
tu vei imuniza
el/ea va imuniza
noi vom imuniza
voi veți imuniza
ei/ele vor imuniza
Viitor Anterior
eu voi fi imunizat
tu vei fi imunizat
el/ea va fi imunizat
noi vom fi imunizat
voi veți fi imunizat
ei/ele vor fi imunizat

Verbele anterioare: a împuteri, a împuternici, a împuți, a împuți, a împuțina

Verbele următoare: a înăbuși, a înăclăi, a înăcri, a inactiva, a inactiviza

Verbe aleatorii: a încinci, a mioni, a mioni, a sfeti, a stropi