a icni conjugare; conjugare online pentru verbul "a icni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a icni" în limba română (dex)

Infinitiv
icni
Infinitiv Lung
icnire
Participiu
icnit
Gerunziu
icnind
Imperativ persoana a doua
singular icnește
plural icniți
Prezent
eu icnesc
tu icnești
el/ea icnește
noi icnim
voi icniți
ei/ele icnesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) icnesc
tu (să) icnești
el/ea (să) icnească
noi (să) icnim
voi (să) icniți
ei/ele (să) icnească
Imperfect
eu icneam
tu icneai
el/ea icnea
noi icneam
voi icneați
ei/ele icneau
Perfect Simplu
eu icnii
tu icniși
el/ea icni
noi icnirăm
voi icnirăți
ei/ele icniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu icnisem
tu icniseși
el/ea icnise
noi icniserăm
voi icniserăți
ei/ele icniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi icnit
tu să fi icnit
el/ea să fi icnit
noi să fi icnit
voi să fi icnit
ei/ele să fi icnit
Condițional Prezent
eu aș icni
tu ai icni
el/ea ar icni
noi am icni
voi ați icni
ei/ele ar icni
Condițional Perfect
eu aș fi icnit
tu ai fi icnit
el/ea ar fi icnit
noi am fi icnit
voi ați fi icnit
ei/ele ar fi icnit
Perfectul Compus
eu am icnit
tu ai icnit
el/ea a icnit
noi am icnit
voi ați icnit
ei/ele au icnit
Viitor
eu voi icni
tu vei icni
el/ea va icni
noi vom icni
voi veți icni
ei/ele vor icni
Viitor Anterior
eu voi fi icnit
tu vei fi icnit
el/ea va fi icnit
noi vom fi icnit
voi veți fi icnit
ei/ele vor fi icnit

Verbele anterioare: a huțuța, a huzdupa, a huzuri, a iagmalodisi, a iaroviza

Verbele următoare: a idea, a idealiza, a identifica, a ideologiza, a idiliza

Verbe aleatorii: a cârnosi, a bicheri, a cerui, a computeriza, a eminescianiza