a iaroviza conjugare; conjugare online pentru verbul "a iaroviza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a iaroviza" în limba română (dex)

Infinitiv
iaroviza
Infinitiv Lung
iarovizare
Participiu
iarovizat
Gerunziu
iarovizând
Imperativ persoana a doua
singular iarovizează
plural iarovizați
Prezent
eu iarovizez
tu iarovizezi
el/ea iarovizează
noi iarovizăm
voi iarovizați
ei/ele iarovizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) iarovizez
tu (să) iarovizezi
el/ea (să) iarovizeze
noi (să) iarovizăm
voi (să) iarovizați
ei/ele (să) iarovizeze
Imperfect
eu iarovizam
tu iarovizai
el/ea iaroviza
noi iarovizam
voi iarovizați
ei/ele iarovizau
Perfect Simplu
eu iarovizai
tu iarovizași
el/ea iaroviză
noi iarovizarăm
voi iarovizarăți
ei/ele iarovizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu iarovizasem
tu iarovizaseși
el/ea iarovizase
noi iarovizaserăm
voi iarovizaserăți
ei/ele iarovizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi iarovizat
tu să fi iarovizat
el/ea să fi iarovizat
noi să fi iarovizat
voi să fi iarovizat
ei/ele să fi iarovizat
Condițional Prezent
eu aș iaroviza
tu ai iaroviza
el/ea ar iaroviza
noi am iaroviza
voi ați iaroviza
ei/ele ar iaroviza
Condițional Perfect
eu aș fi iarovizat
tu ai fi iarovizat
el/ea ar fi iarovizat
noi am fi iarovizat
voi ați fi iarovizat
ei/ele ar fi iarovizat
Perfectul Compus
eu am iarovizat
tu ai iarovizat
el/ea a iarovizat
noi am iarovizat
voi ați iarovizat
ei/ele au iarovizat
Viitor
eu voi iaroviza
tu vei iaroviza
el/ea va iaroviza
noi vom iaroviza
voi veți iaroviza
ei/ele vor iaroviza
Viitor Anterior
eu voi fi iarovizat
tu vei fi iarovizat
el/ea va fi iarovizat
noi vom fi iarovizat
voi veți fi iarovizat
ei/ele vor fi iarovizat

Verbele anterioare: a hutupi, a huțuța, a huzdupa, a huzuri, a iagmalodisi

Verbele următoare: a icni, a idea, a idealiza, a identifica, a ideologiza

Verbe aleatorii: a doctori, a îmbălsămi, a infuza, a moina, a mototoli