a hiritisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hiritisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hiritisi" în limba română (dex)

Infinitiv
hiritisi
Infinitiv Lung
hiritisire
Participiu
hiritisit
Gerunziu
hiritisind
Imperativ persoana a doua
singular hiritisește
plural hiritisiți
Prezent
eu hiritisesc
tu hiritisești
el/ea hiritisește
noi hiritisim
voi hiritisiți
ei/ele hiritisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hiritisesc
tu (să) hiritisești
el/ea (să) hiritisească
noi (să) hiritisim
voi (să) hiritisiți
ei/ele (să) hiritisească
Imperfect
eu hiritiseam
tu hiritiseai
el/ea hiritisea
noi hiritiseam
voi hiritiseați
ei/ele hiritiseau
Perfect Simplu
eu hiritisii
tu hiritisiși
el/ea hiritisi
noi hiritisirăm
voi hiritisirăți
ei/ele hiritisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hiritisisem
tu hiritisiseși
el/ea hiritisise
noi hiritisiserăm
voi hiritisiserăți
ei/ele hiritisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hiritisit
tu să fi hiritisit
el/ea să fi hiritisit
noi să fi hiritisit
voi să fi hiritisit
ei/ele să fi hiritisit
Condițional Prezent
eu aș hiritisi
tu ai hiritisi
el/ea ar hiritisi
noi am hiritisi
voi ați hiritisi
ei/ele ar hiritisi
Condițional Perfect
eu aș fi hiritisit
tu ai fi hiritisit
el/ea ar fi hiritisit
noi am fi hiritisit
voi ați fi hiritisit
ei/ele ar fi hiritisit
Perfectul Compus
eu am hiritisit
tu ai hiritisit
el/ea a hiritisit
noi am hiritisit
voi ați hiritisit
ei/ele au hiritisit
Viitor
eu voi hiritisi
tu vei hiritisi
el/ea va hiritisi
noi vom hiritisi
voi veți hiritisi
ei/ele vor hiritisi
Viitor Anterior
eu voi fi hiritisit
tu vei fi hiritisit
el/ea va fi hiritisit
noi vom fi hiritisit
voi veți fi hiritisit
ei/ele vor fi hiritisit

Verbele anterioare: a hipersensibiliza, a hipertrofia, a hipnotiza, a hipofiza, a hiposensibiliza

Verbele următoare: a hirotonisi, a mania, a hirotonosi, a historia, a hlădui

Verbe aleatorii: a așarna, a asemelui, a dizmierda, a făcălui, a mioni