a ghiftui conjugare; conjugare online pentru verbul "a ghiftui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ghiftui" în limba română (dex)

Infinitiv
ghiftui
Infinitiv Lung
ghiftuire
Participiu
ghiftuit
Gerunziu
ghiftuind
Imperativ persoana a doua
singular ghiftuiește
plural ghiftuiți
Prezent
eu ghiftuiesc
tu ghiftuiești
el/ea ghiftuiește
noi ghiftuim
voi ghiftuiți
ei/ele ghiftuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) ghiftuiesc
tu (să) ghiftuiești
el/ea (să) ghiftuiască
noi (să) ghiftuim
voi (să) ghiftuiți
ei/ele (să) ghiftuiască
Imperfect
eu ghiftuiam
tu ghiftuiai
el/ea ghiftuia
noi ghiftuiam
voi ghiftuiați
ei/ele ghiftuiau
Perfect Simplu
eu ghiftuii
tu ghiftuiși
el/ea ghiftui
noi ghiftuirăm
voi ghiftuirăți
ei/ele ghiftuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ghiftuisem
tu ghiftuiseși
el/ea ghiftuise
noi ghiftuiserăm
voi ghiftuiserăți
ei/ele ghiftuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ghiftuit
tu să fi ghiftuit
el/ea să fi ghiftuit
noi să fi ghiftuit
voi să fi ghiftuit
ei/ele să fi ghiftuit
Condițional Prezent
eu aș ghiftui
tu ai ghiftui
el/ea ar ghiftui
noi am ghiftui
voi ați ghiftui
ei/ele ar ghiftui
Condițional Perfect
eu aș fi ghiftuit
tu ai fi ghiftuit
el/ea ar fi ghiftuit
noi am fi ghiftuit
voi ați fi ghiftuit
ei/ele ar fi ghiftuit
Perfectul Compus
eu am ghiftuit
tu ai ghiftuit
el/ea a ghiftuit
noi am ghiftuit
voi ați ghiftuit
ei/ele au ghiftuit
Viitor
eu voi ghiftui
tu vei ghiftui
el/ea va ghiftui
noi vom ghiftui
voi veți ghiftui
ei/ele vor ghiftui
Viitor Anterior
eu voi fi ghiftuit
tu vei fi ghiftuit
el/ea va fi ghiftuit
noi vom fi ghiftuit
voi veți fi ghiftuit
ei/ele vor fi ghiftuit

Verbele anterioare: a ghemui, a ghibăci, a ghibirdisi, a ghici, a ghida

Verbele următoare: a ghigosi, a ghilabandi, a ghili, a ghiloșa, a ghilosi

Verbe aleatorii: a exonera, a fârtăți, a oblitera, a pizmălui, a restitui