a formula conjugare; conjugare online pentru verbul "a formula" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a formula" în limba română (dex)

Infinitiv
formula
Infinitiv Lung
formulare
Participiu
formulat
Gerunziu
formulând
Imperativ persoana a doua
singular formulează
plural formulați
Prezent
eu formulez
tu formulezi
el/ea formulează
noi formulăm
voi formulați
ei/ele formulează
Conjunctiv Prezent
eu (să) formulez
tu (să) formulezi
el/ea (să) formuleze
noi (să) formulăm
voi (să) formulați
ei/ele (să) formuleze
Imperfect
eu formulam
tu formulai
el/ea formula
noi formulam
voi formulați
ei/ele formulau
Perfect Simplu
eu formulai
tu formulași
el/ea formulă
noi formularăm
voi formularăți
ei/ele formulară
Mai Mult Ca Perfectul
eu formulasem
tu formulaseși
el/ea formulase
noi formulaserăm
voi formulaserăți
ei/ele formulaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi formulat
tu să fi formulat
el/ea să fi formulat
noi să fi formulat
voi să fi formulat
ei/ele să fi formulat
Condițional Prezent
eu aș formula
tu ai formula
el/ea ar formula
noi am formula
voi ați formula
ei/ele ar formula
Condițional Perfect
eu aș fi formulat
tu ai fi formulat
el/ea ar fi formulat
noi am fi formulat
voi ați fi formulat
ei/ele ar fi formulat
Perfectul Compus
eu am formulat
tu ai formulat
el/ea a formulat
noi am formulat
voi ați formulat
ei/ele au formulat
Viitor
eu voi formula
tu vei formula
el/ea va formula
noi vom formula
voi veți formula
ei/ele vor formula
Viitor Anterior
eu voi fi formulat
tu vei fi formulat
el/ea va fi formulat
noi vom fi formulat
voi veți fi formulat
ei/ele vor fi formulat

Verbele anterioare: a forma, a formaliza, a formata, a întitula, a formatiza

Verbele următoare: a întona, a fornica, a forostoi, a forostui, a forța

Verbe aleatorii: a chenărui, a înfărma, a neutrodina, a pocita, a polejnici