a forma conjugare; conjugare online pentru verbul "a forma" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a forma" în limba română (dex)

Infinitiv
forma
Infinitiv Lung
formare
Participiu
format
Gerunziu
formând
Imperativ persoana a doua
singular formează
plural formați
Prezent
eu formez
tu formezi
el/ea formează
noi formăm
voi formați
ei/ele formează
Conjunctiv Prezent
eu (să) formez
tu (să) formezi
el/ea (să) formeze
noi (să) formăm
voi (să) formați
ei/ele (să) formeze
Imperfect
eu formam
tu formai
el/ea forma
noi formam
voi formați
ei/ele formau
Perfect Simplu
eu formai
tu formași
el/ea formă
noi formarăm
voi formarăți
ei/ele formară
Mai Mult Ca Perfectul
eu formasem
tu formaseși
el/ea formase
noi formaserăm
voi formaserăți
ei/ele formaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi format
tu să fi format
el/ea să fi format
noi să fi format
voi să fi format
ei/ele să fi format
Condițional Prezent
eu aș forma
tu ai forma
el/ea ar forma
noi am forma
voi ați forma
ei/ele ar forma
Condițional Perfect
eu aș fi format
tu ai fi format
el/ea ar fi format
noi am fi format
voi ați fi format
ei/ele ar fi format
Perfectul Compus
eu am format
tu ai format
el/ea a format
noi am format
voi ați format
ei/ele au format
Viitor
eu voi forma
tu vei forma
el/ea va forma
noi vom forma
voi veți forma
ei/ele vor forma
Viitor Anterior
eu voi fi format
tu vei fi format
el/ea va fi format
noi vom fi format
voi veți fi format
ei/ele vor fi format

Verbele anterioare: a forfăi, a forfăi, a forfeca, a înțina, a forfeta

Verbele următoare: a formata, a întitula, a formatiza, a formoliza, a formula

Verbe aleatorii: a cocârja, a depune, a flecui, a întărta, a telesemnaliza