conjugare a eterogeniza; conjugare online pentru verbul "a eterogeniza" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a eterogeniza" în limba română (dex)

Infinitiv
eterogeniza
Infinitiv Lung
eterogenizare
Participiu
eterogenizat
Gerunziu
eterogenizând
Imperativ persoana a doua
singular eterogenizează
plural eterogenizați
Prezent
eu eterogenizez
tu eterogenizezi
el/ea eterogenizează
noi eterogenizăm
voi eterogenizați
ei/ele eterogenizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) eterogenizez
tu (să) eterogenizezi
el/ea (să) eterogenizeze
noi (să) eterogenizăm
voi (să) eterogenizați
ei/ele (să) eterogenizeze
Imperfect
eu eterogenizam
tu eterogenizai
el/ea eterogeniza
noi eterogenizam
voi eterogenizați
ei/ele eterogenizau
Perfect Simplu
eu eterogenizai
tu eterogenizași
el/ea eterogeniză
noi eterogenizarăm
voi eterogenizarăți
ei/ele eterogenizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu eterogenizasem
tu eterogenizaseși
el/ea eterogenizase
noi eterogenizaserăm
voi eterogenizaserăți
ei/ele eterogenizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi eterogenizat
tu să fi eterogenizat
el/ea să fi eterogenizat
noi să fi eterogenizat
voi să fi eterogenizat
ei/ele să fi eterogenizat
Condițional Prezent
eu aș eterogeniza
tu ai eterogeniza
el/ea ar eterogeniza
noi am eterogeniza
voi ați eterogeniza
ei/ele ar eterogeniza
Condițional Perfect
eu aș fi eterogenizat
tu ai fi eterogenizat
el/ea ar fi eterogenizat
noi am fi eterogenizat
voi ați fi eterogenizat
ei/ele ar fi eterogenizat
Perfectul Compus
eu am eterogenizat
tu ai eterogenizat
el/ea a eterogenizat
noi am eterogenizat
voi ați eterogenizat
ei/ele au eterogenizat
Viitor
eu voi eterogeniza
tu vei eterogeniza
el/ea va eterogeniza
noi vom eterogeniza
voi veți eterogeniza
ei/ele vor eterogeniza
Viitor Anterior
eu voi fi eterogenizat
tu vei fi eterogenizat
el/ea vor fi eterogenizat
noi vom fi eterogenizat
voi veți fi eterogenizat
ei/ele vor fi eterogenizat

Verbele anterioare: a etatiza, a eterifica, a eteriza, a eterniza, a eterogeneiza

Verbele următoare: a etila, a etimologiza, a etiola, a etira, a îndura

Verbe aleatoare: a afâna, a boraxa, a încâini, a nimici, a regreta