a eterogeneiza conjugare; conjugare online pentru verbul "a eterogeneiza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a eterogeneiza" în limba română (dex)

Infinitiv
eterogeneiza
Infinitiv Lung
eterogeneizare
Participiu
eterogeneizat
Gerunziu
eterogeneizând
Imperativ persoana a doua
singular eterogeneizează
plural eterogeneizați
Prezent
eu eterogeneizez
tu eterogeneizezi
el/ea eterogeneizează
noi eterogeneizăm
voi eterogeneizați
ei/ele eterogeneizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) eterogeneizez
tu (să) eterogeneizezi
el/ea (să) eterogeneizeze
noi (să) eterogeneizăm
voi (să) eterogeneizați
ei/ele (să) eterogeneizeze
Imperfect
eu eterogeneizam
tu eterogeneizai
el/ea eterogeneiza
noi eterogeneizam
voi eterogeneizați
ei/ele eterogeneizau
Perfect Simplu
eu eterogeneizai
tu eterogeneizași
el/ea eterogeneiză
noi eterogeneizarăm
voi eterogeneizarăți
ei/ele eterogeneizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu eterogeneizasem
tu eterogeneizaseși
el/ea eterogeneizase
noi eterogeneizaserăm
voi eterogeneizaserăți
ei/ele eterogeneizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi eterogeneizat
tu să fi eterogeneizat
el/ea să fi eterogeneizat
noi să fi eterogeneizat
voi să fi eterogeneizat
ei/ele să fi eterogeneizat
Condițional Prezent
eu aș eterogeneiza
tu ai eterogeneiza
el/ea ar eterogeneiza
noi am eterogeneiza
voi ați eterogeneiza
ei/ele ar eterogeneiza
Condițional Perfect
eu aș fi eterogeneizat
tu ai fi eterogeneizat
el/ea ar fi eterogeneizat
noi am fi eterogeneizat
voi ați fi eterogeneizat
ei/ele ar fi eterogeneizat
Perfectul Compus
eu am eterogeneizat
tu ai eterogeneizat
el/ea a eterogeneizat
noi am eterogeneizat
voi ați eterogeneizat
ei/ele au eterogeneizat
Viitor
eu voi eterogeneiza
tu vei eterogeneiza
el/ea va eterogeneiza
noi vom eterogeneiza
voi veți eterogeneiza
ei/ele vor eterogeneiza
Viitor Anterior
eu voi fi eterogeneizat
tu vei fi eterogeneizat
el/ea va fi eterogeneizat
noi vom fi eterogeneizat
voi veți fi eterogeneizat
ei/ele vor fi eterogeneizat

Verbele anterioare: a etapiza, a etatiza, a eterifica, a eteriza, a eterniza

Verbele următoare: a eterogeniza, a eticheta, a etila, a etimologiza, a etiola

Verbe aleatorii: a boci, a defosa, a prăji, a șanta, a țuțura