a înfeuda conjugare; conjugare online pentru verbul "a înfeuda" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfeuda" în limba română (dex)

Infinitiv
înfeuda
Infinitiv Lung
înfeudare
Participiu
înfeudat
Gerunziu
înfeudând
Imperativ persoana a doua
singular înfeudează
plural înfeudați
Prezent
eu înfeudez
tu înfeudezi
el/ea înfeudează
noi înfeudăm
voi înfeudați
ei/ele înfeudează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfeudez
tu (să) înfeudezi
el/ea (să) înfeudeze
noi (să) înfeudăm
voi (să) înfeudați
ei/ele (să) înfeudeze
Imperfect
eu înfeudam
tu înfeudai
el/ea înfeuda
noi înfeudam
voi înfeudați
ei/ele înfeudau
Perfect Simplu
eu înfeudai
tu înfeudași
el/ea înfeudă
noi înfeudarăm
voi înfeudarăți
ei/ele înfeudară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfeudasem
tu înfeudaseși
el/ea înfeudase
noi înfeudaserăm
voi înfeudaserăți
ei/ele înfeudaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfeudat
tu să fi înfeudat
el/ea să fi înfeudat
noi să fi înfeudat
voi să fi înfeudat
ei/ele să fi înfeudat
Condițional Prezent
eu aș înfeuda
tu ai înfeuda
el/ea ar înfeuda
noi am înfeuda
voi ați înfeuda
ei/ele ar înfeuda
Condițional Perfect
eu aș fi înfeudat
tu ai fi înfeudat
el/ea ar fi înfeudat
noi am fi înfeudat
voi ați fi înfeudat
ei/ele ar fi înfeudat
Perfectul Compus
eu am înfeudat
tu ai înfeudat
el/ea a înfeudat
noi am înfeudat
voi ați înfeudat
ei/ele au înfeudat
Viitor
eu voi înfeuda
tu vei înfeuda
el/ea va înfeuda
noi vom înfeuda
voi veți înfeuda
ei/ele vor înfeuda
Viitor Anterior
eu voi fi înfeudat
tu vei fi înfeudat
el/ea va fi înfeudat
noi vom fi înfeudat
voi veți fi înfeudat
ei/ele vor fi înfeudat

Verbele anterioare: a infecta, a înfelia, a înfelia, a infera, a înferica

Verbele următoare: a înfia, a infibula, a înfiera, a înfierbânta, a înfige

Verbe aleatorii: a discorda, a discorda, a glasa, a pitici, a stura