a infibula conjugare; conjugare online pentru verbul "a infibula" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a infibula" în limba română (dex)

Infinitiv
infibula
Infinitiv Lung
infibulare
Participiu
infibulat
Gerunziu
infibulând
Imperativ persoana a doua
singular infibulează
plural infibulați
Prezent
eu infibulez
tu infibulezi
el/ea infibulează
noi infibulăm
voi infibulați
ei/ele infibulează
Conjunctiv Prezent
eu (să) infibulez
tu (să) infibulezi
el/ea (să) infibuleze
noi (să) infibulăm
voi (să) infibulați
ei/ele (să) infibuleze
Imperfect
eu infibulam
tu infibulai
el/ea infibula
noi infibulam
voi infibulați
ei/ele infibulau
Perfect Simplu
eu infibulai
tu infibulași
el/ea infibulă
noi infibularăm
voi infibularăți
ei/ele infibulară
Mai Mult Ca Perfectul
eu infibulasem
tu infibulaseși
el/ea infibulase
noi infibulaserăm
voi infibulaserăți
ei/ele infibulaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi infibulat
tu să fi infibulat
el/ea să fi infibulat
noi să fi infibulat
voi să fi infibulat
ei/ele să fi infibulat
Condițional Prezent
eu aș infibula
tu ai infibula
el/ea ar infibula
noi am infibula
voi ați infibula
ei/ele ar infibula
Condițional Perfect
eu aș fi infibulat
tu ai fi infibulat
el/ea ar fi infibulat
noi am fi infibulat
voi ați fi infibulat
ei/ele ar fi infibulat
Perfectul Compus
eu am infibulat
tu ai infibulat
el/ea a infibulat
noi am infibulat
voi ați infibulat
ei/ele au infibulat
Viitor
eu voi infibula
tu vei infibula
el/ea va infibula
noi vom infibula
voi veți infibula
ei/ele vor infibula
Viitor Anterior
eu voi fi infibulat
tu vei fi infibulat
el/ea va fi infibulat
noi vom fi infibulat
voi veți fi infibulat
ei/ele vor fi infibulat

Verbele anterioare: a infera, a înferica, a infesta, a înfeuda, a înfia

Verbele următoare: a înfiera, a înfierbânta, a înfige, a înființa, a infiltra

Verbe aleatorii: a bolborosi, a descotorosi, a încălca, a mimetiza, a recolora