a zaharisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a zaharisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zaharisi" în limba română (dex)

Infinitiv
zaharisi
Infinitiv Lung
zaharisire
Participiu
zaharisit
Gerunziu
zaharisind
Imperativ persoana a doua
singular zaharisește
plural zaharisiți
Prezent
eu zaharisesc
tu zaharisești
el/ea zaharisește
noi zaharisim
voi zaharisiți
ei/ele zaharisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zaharisesc
tu (să) zaharisești
el/ea (să) zaharisească
noi (să) zaharisim
voi (să) zaharisiți
ei/ele (să) zaharisească
Imperfect
eu zahariseam
tu zahariseai
el/ea zaharisea
noi zahariseam
voi zahariseați
ei/ele zahariseau
Perfect Simplu
eu zaharisii
tu zaharisiși
el/ea zaharisi
noi zaharisirăm
voi zaharisirăți
ei/ele zaharisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zaharisisem
tu zaharisiseși
el/ea zaharisise
noi zaharisiserăm
voi zaharisiserăți
ei/ele zaharisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zaharisit
tu să fi zaharisit
el/ea să fi zaharisit
noi să fi zaharisit
voi să fi zaharisit
ei/ele să fi zaharisit
Condițional Prezent
eu aș zaharisi
tu ai zaharisi
el/ea ar zaharisi
noi am zaharisi
voi ați zaharisi
ei/ele ar zaharisi
Condițional Perfect
eu aș fi zaharisit
tu ai fi zaharisit
el/ea ar fi zaharisit
noi am fi zaharisit
voi ați fi zaharisit
ei/ele ar fi zaharisit
Perfectul Compus
eu am zaharisit
tu ai zaharisit
el/ea a zaharisit
noi am zaharisit
voi ați zaharisit
ei/ele au zaharisit
Viitor
eu voi zaharisi
tu vei zaharisi
el/ea va zaharisi
noi vom zaharisi
voi veți zaharisi
ei/ele vor zaharisi
Viitor Anterior
eu voi fi zaharisit
tu vei fi zaharisit
el/ea va fi zaharisit
noi vom fi zaharisit
voi veți fi zaharisit
ei/ele vor fi zaharisit

Verbele anterioare: a zăgăzui, a zăgrăi, a zăhăi, a zăhări, a zaharifica

Verbele următoare: a zăhătui, a zăleti, a zălezi, a zalisi, a zălogi

Verbe aleatorii: a bejăni, a joi, a pulsa, a rabota, a scădea