a terfeli conjugare; conjugare online pentru verbul "a terfeli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a terfeli" în limba română (dex)

Infinitiv
terfeli
Infinitiv Lung
terfelire
Participiu
terfelit
Gerunziu
terfelind
Imperativ persoana a doua
singular terfelește
plural terfeliți
Prezent
eu terfelesc
tu terfelești
el/ea terfelește
noi terfelim
voi terfeliți
ei/ele terfelesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) terfelesc
tu (să) terfelești
el/ea (să) terfelească
noi (să) terfelim
voi (să) terfeliți
ei/ele (să) terfelească
Imperfect
eu terfeleam
tu terfeleai
el/ea terfelea
noi terfeleam
voi terfeleați
ei/ele terfeleau
Perfect Simplu
eu terfelii
tu terfeliși
el/ea terfeli
noi terfelirăm
voi terfelirăți
ei/ele terfeliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu terfelisem
tu terfeliseși
el/ea terfelise
noi terfeliserăm
voi terfeliserăți
ei/ele terfeliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi terfelit
tu să fi terfelit
el/ea să fi terfelit
noi să fi terfelit
voi să fi terfelit
ei/ele să fi terfelit
Condițional Prezent
eu aș terfeli
tu ai terfeli
el/ea ar terfeli
noi am terfeli
voi ați terfeli
ei/ele ar terfeli
Condițional Perfect
eu aș fi terfelit
tu ai fi terfelit
el/ea ar fi terfelit
noi am fi terfelit
voi ați fi terfelit
ei/ele ar fi terfelit
Perfectul Compus
eu am terfelit
tu ai terfelit
el/ea a terfelit
noi am terfelit
voi ați terfelit
ei/ele au terfelit
Viitor
eu voi terfeli
tu vei terfeli
el/ea va terfeli
noi vom terfeli
voi veți terfeli
ei/ele vor terfeli
Viitor Anterior
eu voi fi terfelit
tu vei fi terfelit
el/ea va fi terfelit
noi vom fi terfelit
voi veți fi terfelit
ei/ele vor fi terfelit

Verbele anterioare: a teorisi, a teoriza, a țepeni, a terasa, a terciui

Verbele următoare: a tergiversa, a terifia, a teritorializa, a termifica, a termina

Verbe aleatorii: a împietri, a îngădui, a îngădui, a ogoia, a privi