a tahigrafia conjugare; conjugare online pentru verbul "a tahigrafia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tahigrafia" în limba română (dex)

Infinitiv
tahigrafia
Infinitiv Lung
tahigrafiere
Participiu
tahigrafiat
Gerunziu
tahigrafiind
Imperativ persoana a doua
singular tahigrafiază
plural tahigrafiați
Prezent
eu tahigrafiez
tu tahigrafiezi
el/ea tahigrafiază
noi tahigrafiem
voi tahigrafiați
ei/ele tahigrafiază
Conjunctiv Prezent
eu (să) tahigrafiez
tu (să) tahigrafiezi
el/ea (să) tahigrafieze
noi (să) tahigrafiem
voi (să) tahigrafiați
ei/ele (să) tahigrafieze
Imperfect
eu tahigrafiam
tu tahigrafiai
el/ea tahigrafia
noi tahigrafiam
voi tahigrafiați
ei/ele tahigrafiau
Perfect Simplu
eu tahigrafiai
tu tahigrafiași
el/ea tahigrafie
noi tahigrafiarăm
voi tahigrafiarăți
ei/ele tahigrafiară
Mai Mult Ca Perfectul
eu tahigrafiasem
tu tahigrafiaseși
el/ea tahigrafiase
noi tahigrafiaserăm
voi tahigrafiaserăți
ei/ele tahigrafiaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tahigrafiat
tu să fi tahigrafiat
el/ea să fi tahigrafiat
noi să fi tahigrafiat
voi să fi tahigrafiat
ei/ele să fi tahigrafiat
Condițional Prezent
eu aș tahigrafia
tu ai tahigrafia
el/ea ar tahigrafia
noi am tahigrafia
voi ați tahigrafia
ei/ele ar tahigrafia
Condițional Perfect
eu aș fi tahigrafiat
tu ai fi tahigrafiat
el/ea ar fi tahigrafiat
noi am fi tahigrafiat
voi ați fi tahigrafiat
ei/ele ar fi tahigrafiat
Perfectul Compus
eu am tahigrafiat
tu ai tahigrafiat
el/ea a tahigrafiat
noi am tahigrafiat
voi ați tahigrafiat
ei/ele au tahigrafiat
Viitor
eu voi tahigrafia
tu vei tahigrafia
el/ea va tahigrafia
noi vom tahigrafia
voi veți tahigrafia
ei/ele vor tahigrafia
Viitor Anterior
eu voi fi tahigrafiat
tu vei fi tahigrafiat
el/ea va fi tahigrafiat
noi vom fi tahigrafiat
voi veți fi tahigrafiat
ei/ele vor fi tahigrafiat

Verbele anterioare: a țâfni, a tăgădui, a țâgâli, a tăgârța, a țăhălui

Verbele următoare: a țăhni, a tăia, a tăifăsui, a tăinui, a țălăi

Verbe aleatorii: a abjura, a ancora, a compromite, a îmbumba, a zeri