a schinciui conjugare; conjugare online pentru verbul "a schinciui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a schinciui" în limba română (dex)

Infinitiv
schinciui
Infinitiv Lung
schinciuire
Participiu
schinciuit
Gerunziu
schinciuind
Imperativ persoana a doua
singular schinciuiește
plural schinciuiți
Prezent
eu schinciuiesc
tu schinciuiești
el/ea schinciuiește
noi schinciuim
voi schinciuiți
ei/ele schinciuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) schinciuiesc
tu (să) schinciuiești
el/ea (să) schinciuiască
noi (să) schinciuim
voi (să) schinciuiți
ei/ele (să) schinciuiască
Imperfect
eu schinciuiam
tu schinciuiai
el/ea schinciuia
noi schinciuiam
voi schinciuiați
ei/ele schinciuiau
Perfect Simplu
eu schinciuii
tu schinciuiși
el/ea schinciui
noi schinciuirăm
voi schinciuirăți
ei/ele schinciuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu schinciuisem
tu schinciuiseși
el/ea schinciuise
noi schinciuiserăm
voi schinciuiserăți
ei/ele schinciuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi schinciuit
tu să fi schinciuit
el/ea să fi schinciuit
noi să fi schinciuit
voi să fi schinciuit
ei/ele să fi schinciuit
Condițional Prezent
eu aș schinciui
tu ai schinciui
el/ea ar schinciui
noi am schinciui
voi ați schinciui
ei/ele ar schinciui
Condițional Perfect
eu aș fi schinciuit
tu ai fi schinciuit
el/ea ar fi schinciuit
noi am fi schinciuit
voi ați fi schinciuit
ei/ele ar fi schinciuit
Perfectul Compus
eu am schinciuit
tu ai schinciuit
el/ea a schinciuit
noi am schinciuit
voi ați schinciuit
ei/ele au schinciuit
Viitor
eu voi schinciui
tu vei schinciui
el/ea va schinciui
noi vom schinciui
voi veți schinciui
ei/ele vor schinciui
Viitor Anterior
eu voi fi schinciuit
tu vei fi schinciuit
el/ea va fi schinciuit
noi vom fi schinciuit
voi veți fi schinciuit
ei/ele vor fi schinciuit

Verbele anterioare: a schimba, a schimnici, a schimonosi, a schimosi, a schinci

Verbele următoare: a schingiui, a șchiopa, a șchiopârca, a șchiopăta, a șchiopăta

Verbe aleatorii: a candida, a dezgheța, a lepăi, a lepăi, a ogârji