a rambursa conjugare; conjugare online pentru verbul "a rambursa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a rambursa" în limba română (dex)

Infinitiv
rambursa
Infinitiv Lung
rambursare
Participiu
rambursat
Gerunziu
rambursând
Imperativ persoana a doua
singular rambursează
plural rambursați
Prezent
eu rambursez
tu rambursezi
el/ea rambursează
noi rambursăm
voi rambursați
ei/ele rambursează
Conjunctiv Prezent
eu (să) rambursez
tu (să) rambursezi
el/ea (să) ramburseze
noi (să) rambursăm
voi (să) rambursați
ei/ele (să) ramburseze
Imperfect
eu rambursam
tu rambursai
el/ea rambursa
noi rambursam
voi rambursați
ei/ele rambursau
Perfect Simplu
eu rambursai
tu rambursași
el/ea rambursă
noi rambursarăm
voi rambursarăți
ei/ele rambursară
Mai Mult Ca Perfectul
eu rambursasem
tu rambursaseși
el/ea rambursase
noi rambursaserăm
voi rambursaserăți
ei/ele rambursaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi rambursat
tu să fi rambursat
el/ea să fi rambursat
noi să fi rambursat
voi să fi rambursat
ei/ele să fi rambursat
Condițional Prezent
eu aș rambursa
tu ai rambursa
el/ea ar rambursa
noi am rambursa
voi ați rambursa
ei/ele ar rambursa
Condițional Perfect
eu aș fi rambursat
tu ai fi rambursat
el/ea ar fi rambursat
noi am fi rambursat
voi ați fi rambursat
ei/ele ar fi rambursat
Perfectul Compus
eu am rambursat
tu ai rambursat
el/ea a rambursat
noi am rambursat
voi ați rambursat
ei/ele au rambursat
Viitor
eu voi rambursa
tu vei rambursa
el/ea va rambursa
noi vom rambursa
voi veți rambursa
ei/ele vor rambursa
Viitor Anterior
eu voi fi rambursat
tu vei fi rambursat
el/ea va fi rambursat
noi vom fi rambursat
voi veți fi rambursat
ei/ele vor fi rambursat

Verbele anterioare: a rama, a rămâne, a rămânea, a rămăși, a rambleia

Verbele următoare: a ramifica, a râmni, a ramoli, a ramplasa, a rămuri

Verbe aleatorii: a echilibra, a fierbe, a ființa, a monodia, a sclipi