a preschimba conjugare; conjugare online pentru verbul "a preschimba" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a preschimba" în limba română (dex)

Infinitiv
preschimba
Infinitiv Lung
preschimbare
Participiu
preschimbat
Gerunziu
preschimbând
Imperativ persoana a doua
singular preschimbă
plural preschimbați
Prezent
eu preschimb
tu preschimbi
el/ea preschimbă
noi preschimbăm
voi preschimbați
ei/ele preschimbă
Conjunctiv Prezent
eu (să) preschimb
tu (să) preschimbi
el/ea (să) preschimbe
noi (să) preschimbăm
voi (să) preschimbați
ei/ele (să) preschimbe
Imperfect
eu preschimbam
tu preschimbai
el/ea preschimba
noi preschimbam
voi preschimbați
ei/ele preschimbau
Perfect Simplu
eu preschimbai
tu preschimbași
el/ea preschimbă
noi preschimbarăm
voi preschimbarăți
ei/ele preschimbară
Mai Mult Ca Perfectul
eu preschimbasem
tu preschimbaseși
el/ea preschimbase
noi preschimbaserăm
voi preschimbaserăți
ei/ele preschimbaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi preschimbat
tu să fi preschimbat
el/ea să fi preschimbat
noi să fi preschimbat
voi să fi preschimbat
ei/ele să fi preschimbat
Condițional Prezent
eu aș preschimba
tu ai preschimba
el/ea ar preschimba
noi am preschimba
voi ați preschimba
ei/ele ar preschimba
Condițional Perfect
eu aș fi preschimbat
tu ai fi preschimbat
el/ea ar fi preschimbat
noi am fi preschimbat
voi ați fi preschimbat
ei/ele ar fi preschimbat
Perfectul Compus
eu am preschimbat
tu ai preschimbat
el/ea a preschimbat
noi am preschimbat
voi ați preschimbat
ei/ele au preschimbat
Viitor
eu voi preschimba
tu vei preschimba
el/ea va preschimba
noi vom preschimba
voi veți preschimba
ei/ele vor preschimba
Viitor Anterior
eu voi fi preschimbat
tu vei fi preschimbat
el/ea va fi preschimbat
noi vom fi preschimbat
voi veți fi preschimbat
ei/ele vor fi preschimbat

Verbele anterioare: a prepune, a prerupe, a presa, a presădi, a presăra

Verbele următoare: a prescribălui, a prescrie, a prescurta, a președea, a preselecta

Verbe aleatorii: a izbi, a purcede, a șchiopârca, a tăuni, a voltija