a preabirui conjugare; conjugare online pentru verbul "a preabirui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a preabirui" în limba română (dex)

Infinitiv
preabirui
Infinitiv Lung
preabiruire
Participiu
preabiruit
Gerunziu
preabiruind
Imperativ persoana a doua
singular preabiruiește
plural preabiruiți
Prezent
eu preabiruiesc
tu preabiruiești
el/ea preabiruiește
noi preabiruim
voi preabiruiți
ei/ele preabiruiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) preabiruiesc
tu (să) preabiruiești
el/ea (să) preabiruiască
noi (să) preabiruim
voi (să) preabiruiți
ei/ele (să) preabiruiască
Imperfect
eu preabiruiam
tu preabiruiai
el/ea preabiruia
noi preabiruiam
voi preabiruiați
ei/ele preabiruiau
Perfect Simplu
eu preabiruii
tu preabiruiși
el/ea preabirui
noi preabiruirăm
voi preabiruirăți
ei/ele preabiruiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu preabiruisem
tu preabiruiseși
el/ea preabiruise
noi preabiruiserăm
voi preabiruiserăți
ei/ele preabiruiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi preabiruit
tu să fi preabiruit
el/ea să fi preabiruit
noi să fi preabiruit
voi să fi preabiruit
ei/ele să fi preabiruit
Condițional Prezent
eu aș preabirui
tu ai preabirui
el/ea ar preabirui
noi am preabirui
voi ați preabirui
ei/ele ar preabirui
Condițional Perfect
eu aș fi preabiruit
tu ai fi preabiruit
el/ea ar fi preabiruit
noi am fi preabiruit
voi ați fi preabiruit
ei/ele ar fi preabiruit
Perfectul Compus
eu am preabiruit
tu ai preabiruit
el/ea a preabiruit
noi am preabiruit
voi ați preabiruit
ei/ele au preabiruit
Viitor
eu voi preabirui
tu vei preabirui
el/ea va preabirui
noi vom preabirui
voi veți preabirui
ei/ele vor preabirui
Viitor Anterior
eu voi fi preabiruit
tu vei fi preabiruit
el/ea va fi preabiruit
noi vom fi preabiruit
voi veți fi preabiruit
ei/ele vor fi preabiruit

Verbele anterioare: a prăvăli, a prăvilnici, a prăzălui, a prăznici, a prăznui

Verbele următoare: a preacânta, a preacurvi, a preaface, a preaizbândi, a preamânca

Verbe aleatorii: a arenda, a domni, a încurca, a inventa, a inventa