a practisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a practisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a practisi" în limba română (dex)

Infinitiv
practisi
Infinitiv Lung
practisire
Participiu
practisit
Gerunziu
practisind
Imperativ persoana a doua
singular practisește
plural practisiți
Prezent
eu practisesc
tu practisești
el/ea practisește
noi practisim
voi practisiți
ei/ele practisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) practisesc
tu (să) practisești
el/ea (să) practisească
noi (să) practisim
voi (să) practisiți
ei/ele (să) practisească
Imperfect
eu practiseam
tu practiseai
el/ea practisea
noi practiseam
voi practiseați
ei/ele practiseau
Perfect Simplu
eu practisii
tu practisiși
el/ea practisi
noi practisirăm
voi practisirăți
ei/ele practisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu practisisem
tu practisiseși
el/ea practisise
noi practisiserăm
voi practisiserăți
ei/ele practisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi practisit
tu să fi practisit
el/ea să fi practisit
noi să fi practisit
voi să fi practisit
ei/ele să fi practisit
Condițional Prezent
eu aș practisi
tu ai practisi
el/ea ar practisi
noi am practisi
voi ați practisi
ei/ele ar practisi
Condițional Perfect
eu aș fi practisit
tu ai fi practisit
el/ea ar fi practisit
noi am fi practisit
voi ați fi practisit
ei/ele ar fi practisit
Perfectul Compus
eu am practisit
tu ai practisit
el/ea a practisit
noi am practisit
voi ați practisit
ei/ele au practisit
Viitor
eu voi practisi
tu vei practisi
el/ea va practisi
noi vom practisi
voi veți practisi
ei/ele vor practisi
Viitor Anterior
eu voi fi practisit
tu vei fi practisit
el/ea va fi practisit
noi vom fi practisit
voi veți fi practisit
ei/ele vor fi practisit

Verbele anterioare: a poza, a poziționa, a pozitiviza, a prăbuși, a practica

Verbele următoare: a prăda, a prădui, a prăfoșa, a praftori, a prăftui

Verbe aleatorii: a incarna, a rămuri, a șanta, a sertiza, a tasta