a pohfalisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a pohfalisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pohfalisi" în limba română (dex)

Infinitiv
pohfalisi
Infinitiv Lung
pohfalisire
Participiu
pohfalisit
Gerunziu
pohfalisind
Imperativ persoana a doua
singular pohfalisește
plural pohfalisiți
Prezent
eu pohfalisesc
tu pohfalisești
el/ea pohfalisește
noi pohfalisim
voi pohfalisiți
ei/ele pohfalisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pohfalisesc
tu (să) pohfalisești
el/ea (să) pohfalisească
noi (să) pohfalisim
voi (să) pohfalisiți
ei/ele (să) pohfalisească
Imperfect
eu pohfaliseam
tu pohfaliseai
el/ea pohfalisea
noi pohfaliseam
voi pohfaliseați
ei/ele pohfaliseau
Perfect Simplu
eu pohfalisii
tu pohfalisiși
el/ea pohfalisi
noi pohfalisirăm
voi pohfalisirăți
ei/ele pohfalisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pohfalisisem
tu pohfalisiseși
el/ea pohfalisise
noi pohfalisiserăm
voi pohfalisiserăți
ei/ele pohfalisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pohfalisit
tu să fi pohfalisit
el/ea să fi pohfalisit
noi să fi pohfalisit
voi să fi pohfalisit
ei/ele să fi pohfalisit
Condițional Prezent
eu aș pohfalisi
tu ai pohfalisi
el/ea ar pohfalisi
noi am pohfalisi
voi ați pohfalisi
ei/ele ar pohfalisi
Condițional Perfect
eu aș fi pohfalisit
tu ai fi pohfalisit
el/ea ar fi pohfalisit
noi am fi pohfalisit
voi ați fi pohfalisit
ei/ele ar fi pohfalisit
Perfectul Compus
eu am pohfalisit
tu ai pohfalisit
el/ea a pohfalisit
noi am pohfalisit
voi ați pohfalisit
ei/ele au pohfalisit
Viitor
eu voi pohfalisi
tu vei pohfalisi
el/ea va pohfalisi
noi vom pohfalisi
voi veți pohfalisi
ei/ele vor pohfalisi
Viitor Anterior
eu voi fi pohfalisit
tu vei fi pohfalisit
el/ea va fi pohfalisit
noi vom fi pohfalisit
voi veți fi pohfalisit
ei/ele vor fi pohfalisit

Verbele anterioare: a pogăni, a pogârci, a pogodi, a pogorî, a pohfăli

Verbele următoare: a pohti, a polarisi, a polariza, a polei, a polejnici

Verbe aleatorii: a cianoza, a cucuriga, a micoli, a patetiza, a zebra