a patriarhaliza conjugare; conjugare online pentru verbul "a patriarhaliza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a patriarhaliza" în limba română (dex)

Infinitiv
patriarhaliza
Infinitiv Lung
patriarhalizare
Participiu
patriarhalizat
Gerunziu
patriarhalizând
Imperativ persoana a doua
singular patriarhalizează
plural patriarhalizați
Prezent
eu patriarhalizez
tu patriarhalizezi
el/ea patriarhalizează
noi patriarhalizăm
voi patriarhalizați
ei/ele patriarhalizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) patriarhalizez
tu (să) patriarhalizezi
el/ea (să) patriarhalizeze
noi (să) patriarhalizăm
voi (să) patriarhalizați
ei/ele (să) patriarhalizeze
Imperfect
eu patriarhalizam
tu patriarhalizai
el/ea patriarhaliza
noi patriarhalizam
voi patriarhalizați
ei/ele patriarhalizau
Perfect Simplu
eu patriarhalizai
tu patriarhalizași
el/ea patriarhaliză
noi patriarhalizarăm
voi patriarhalizarăți
ei/ele patriarhalizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu patriarhalizasem
tu patriarhalizaseși
el/ea patriarhalizase
noi patriarhalizaserăm
voi patriarhalizaserăți
ei/ele patriarhalizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi patriarhalizat
tu să fi patriarhalizat
el/ea să fi patriarhalizat
noi să fi patriarhalizat
voi să fi patriarhalizat
ei/ele să fi patriarhalizat
Condițional Prezent
eu aș patriarhaliza
tu ai patriarhaliza
el/ea ar patriarhaliza
noi am patriarhaliza
voi ați patriarhaliza
ei/ele ar patriarhaliza
Condițional Perfect
eu aș fi patriarhalizat
tu ai fi patriarhalizat
el/ea ar fi patriarhalizat
noi am fi patriarhalizat
voi ați fi patriarhalizat
ei/ele ar fi patriarhalizat
Perfectul Compus
eu am patriarhalizat
tu ai patriarhalizat
el/ea a patriarhalizat
noi am patriarhalizat
voi ați patriarhalizat
ei/ele au patriarhalizat
Viitor
eu voi patriarhaliza
tu vei patriarhaliza
el/ea va patriarhaliza
noi vom patriarhaliza
voi veți patriarhaliza
ei/ele vor patriarhaliza
Viitor Anterior
eu voi fi patriarhalizat
tu vei fi patriarhalizat
el/ea va fi patriarhalizat
noi vom fi patriarhalizat
voi veți fi patriarhalizat
ei/ele vor fi patriarhalizat

Verbele anterioare: a patenta, a patetiza, a păți, a păți, a pătimi

Verbele următoare: a patrimonializa, a patriotiza, a patrocina, a patrona, a patrula

Verbe aleatorii: a bindisi, a coedita, a complânge, a șoflânca, a stampa