a parizianiza conjugare; conjugare online pentru verbul "a parizianiza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a parizianiza" în limba română (dex)

Infinitiv
parizianiza
Infinitiv Lung
parizianizare
Participiu
parizianizat
Gerunziu
parizianizând
Imperativ persoana a doua
singular parizianizează
plural parizianizați
Prezent
eu parizianizez
tu parizianizezi
el/ea parizianizează
noi parizianizăm
voi parizianizați
ei/ele parizianizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) parizianizez
tu (să) parizianizezi
el/ea (să) parizianizeze
noi (să) parizianizăm
voi (să) parizianizați
ei/ele (să) parizianizeze
Imperfect
eu parizianizam
tu parizianizai
el/ea parizianiza
noi parizianizam
voi parizianizați
ei/ele parizianizau
Perfect Simplu
eu parizianizai
tu parizianizași
el/ea parizianiză
noi parizianizarăm
voi parizianizarăți
ei/ele parizianizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu parizianizasem
tu parizianizaseși
el/ea parizianizase
noi parizianizaserăm
voi parizianizaserăți
ei/ele parizianizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi parizianizat
tu să fi parizianizat
el/ea să fi parizianizat
noi să fi parizianizat
voi să fi parizianizat
ei/ele să fi parizianizat
Condițional Prezent
eu aș parizianiza
tu ai parizianiza
el/ea ar parizianiza
noi am parizianiza
voi ați parizianiza
ei/ele ar parizianiza
Condițional Perfect
eu aș fi parizianizat
tu ai fi parizianizat
el/ea ar fi parizianizat
noi am fi parizianizat
voi ați fi parizianizat
ei/ele ar fi parizianizat
Perfectul Compus
eu am parizianizat
tu ai parizianizat
el/ea a parizianizat
noi am parizianizat
voi ați parizianizat
ei/ele au parizianizat
Viitor
eu voi parizianiza
tu vei parizianiza
el/ea va parizianiza
noi vom parizianiza
voi veți parizianiza
ei/ele vor parizianiza
Viitor Anterior
eu voi fi parizianizat
tu vei fi parizianizat
el/ea va fi parizianizat
noi vom fi parizianizat
voi veți fi parizianizat
ei/ele vor fi parizianizat

Verbele anterioare: a pârgui, a pârî, a paria, a parigorisi, a părinda

Verbele următoare: a pârjoli, a pârlălui, a parlamenta, a pârli, a pârlogi

Verbe aleatorii: a cronometra, a dojeni, a implanta, a legiui, a meandra