a omizi conjugare; conjugare online pentru verbul "a omizi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a omizi" în limba română (dex)

Infinitiv
omizi
Infinitiv Lung
omizire
Participiu
omizit
Gerunziu
omizind
Imperativ persoana a doua
singular omizește
plural omiziți
Prezent
eu omizesc
tu omizești
el/ea omizește
noi omizim
voi omiziți
ei/ele omizesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) omizesc
tu (să) omizești
el/ea (să) omizească
noi (să) omizim
voi (să) omiziți
ei/ele (să) omizească
Imperfect
eu omizeam
tu omizeai
el/ea omizea
noi omizeam
voi omizeați
ei/ele omizeau
Perfect Simplu
eu omizii
tu omiziși
el/ea omizi
noi omizirăm
voi omizirăți
ei/ele omiziră
Mai Mult Ca Perfectul
eu omizisem
tu omiziseși
el/ea omizise
noi omiziserăm
voi omiziserăți
ei/ele omiziseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi omizit
tu să fi omizit
el/ea să fi omizit
noi să fi omizit
voi să fi omizit
ei/ele să fi omizit
Condițional Prezent
eu aș omizi
tu ai omizi
el/ea ar omizi
noi am omizi
voi ați omizi
ei/ele ar omizi
Condițional Perfect
eu aș fi omizit
tu ai fi omizit
el/ea ar fi omizit
noi am fi omizit
voi ați fi omizit
ei/ele ar fi omizit
Perfectul Compus
eu am omizit
tu ai omizit
el/ea a omizit
noi am omizit
voi ați omizit
ei/ele au omizit
Viitor
eu voi omizi
tu vei omizi
el/ea va omizi
noi vom omizi
voi veți omizi
ei/ele vor omizi
Viitor Anterior
eu voi fi omizit
tu vei fi omizit
el/ea va fi omizit
noi vom fi omizit
voi veți fi omizit
ei/ele vor fi omizit

Verbele anterioare: a omagia, a omeni, a omesti, a omeți, a omite

Verbele următoare: a omogeneiza, a omogeniza, a omologa, a omorî, a stanța

Verbe aleatorii: a bezmetici, a dizgrația, a exclama, a profesa, a ronțăi