a mitridatiza conjugare; conjugare online pentru verbul "a mitridatiza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mitridatiza" în limba română (dex)

Infinitiv
mitridatiza
Infinitiv Lung
mitridatizare
Participiu
mitridatizat
Gerunziu
mitridatizând
Imperativ persoana a doua
singular mitridatizează
plural mitridatizați
Prezent
eu mitridatizez
tu mitridatizezi
el/ea mitridatizează
noi mitridatizăm
voi mitridatizați
ei/ele mitridatizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) mitridatizez
tu (să) mitridatizezi
el/ea (să) mitridatizeze
noi (să) mitridatizăm
voi (să) mitridatizați
ei/ele (să) mitridatizeze
Imperfect
eu mitridatizam
tu mitridatizai
el/ea mitridatiza
noi mitridatizam
voi mitridatizați
ei/ele mitridatizau
Perfect Simplu
eu mitridatizai
tu mitridatizași
el/ea mitridatiză
noi mitridatizarăm
voi mitridatizarăți
ei/ele mitridatizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu mitridatizasem
tu mitridatizaseși
el/ea mitridatizase
noi mitridatizaserăm
voi mitridatizaserăți
ei/ele mitridatizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mitridatizat
tu să fi mitridatizat
el/ea să fi mitridatizat
noi să fi mitridatizat
voi să fi mitridatizat
ei/ele să fi mitridatizat
Condițional Prezent
eu aș mitridatiza
tu ai mitridatiza
el/ea ar mitridatiza
noi am mitridatiza
voi ați mitridatiza
ei/ele ar mitridatiza
Condițional Perfect
eu aș fi mitridatizat
tu ai fi mitridatizat
el/ea ar fi mitridatizat
noi am fi mitridatizat
voi ați fi mitridatizat
ei/ele ar fi mitridatizat
Perfectul Compus
eu am mitridatizat
tu ai mitridatizat
el/ea a mitridatizat
noi am mitridatizat
voi ați mitridatizat
ei/ele au mitridatizat
Viitor
eu voi mitridatiza
tu vei mitridatiza
el/ea va mitridatiza
noi vom mitridatiza
voi veți mitridatiza
ei/ele vor mitridatiza
Viitor Anterior
eu voi fi mitridatizat
tu vei fi mitridatizat
el/ea va fi mitridatizat
noi vom fi mitridatizat
voi veți fi mitridatizat
ei/ele vor fi mitridatizat

Verbele anterioare: a mitifica, a mitiza, a mitologiza, a mitraia, a mitralia

Verbele următoare: a mițui, a mițui, a mixa, a mixta, a miza

Verbe aleatorii: a chefui, a croma, a dezasorta, a îndosi, a stecli