a izini conjugare; conjugare online pentru verbul "a izini" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a izini" în limba română (dex)

Infinitiv
izini
Infinitiv Lung
izinire
Participiu
izinit
Gerunziu
izinind
Imperativ persoana a doua
singular izinește
plural iziniți
Prezent
eu izinesc
tu izinești
el/ea izinește
noi izinim
voi iziniți
ei/ele izinesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) izinesc
tu (să) izinești
el/ea (să) izinească
noi (să) izinim
voi (să) iziniți
ei/ele (să) izinească
Imperfect
eu izineam
tu izineai
el/ea izinea
noi izineam
voi izineați
ei/ele izineau
Perfect Simplu
eu izinii
tu iziniși
el/ea izini
noi izinirăm
voi izinirăți
ei/ele iziniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu izinisem
tu iziniseși
el/ea izinise
noi iziniserăm
voi iziniserăți
ei/ele iziniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi izinit
tu să fi izinit
el/ea să fi izinit
noi să fi izinit
voi să fi izinit
ei/ele să fi izinit
Condițional Prezent
eu aș izini
tu ai izini
el/ea ar izini
noi am izini
voi ați izini
ei/ele ar izini
Condițional Perfect
eu aș fi izinit
tu ai fi izinit
el/ea ar fi izinit
noi am fi izinit
voi ați fi izinit
ei/ele ar fi izinit
Perfectul Compus
eu am izinit
tu ai izinit
el/ea a izinit
noi am izinit
voi ați izinit
ei/ele au izinit
Viitor
eu voi izini
tu vei izini
el/ea va izini
noi vom izini
voi veți izini
ei/ele vor izini
Viitor Anterior
eu voi fi izinit
tu vei fi izinit
el/ea va fi izinit
noi vom fi izinit
voi veți fi izinit
ei/ele vor fi izinit

Verbele anterioare: a izbucni, a izbuti, a izdăni, a izdări, a izgoni

Verbele următoare: a izmeni, a izola, a izomeriza, a izvodi, a izvorî

Verbe aleatorii: a îmbolnăvi, a îndopa, a măcăi, a pretendelui, a sprinta