a iui conjugare; conjugare online pentru verbul "a iui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a iui" în limba română (dex)

Infinitiv
iui
Infinitiv Lung
iuire
Participiu
iuit
Gerunziu
iuind
Imperativ persoana a doua
singular iuie
plural iuiți
Prezent
eu iui
tu iui
el/ea iuie
noi iuim
voi iuiți
ei/ele iuie
Conjunctiv Prezent
eu (să) iui
tu (să) iui
el/ea (să) iuie
noi (să) iuim
voi (să) iuiți
ei/ele (să) iuie
Imperfect
eu iuiam
tu iuiai
el/ea iuia
noi iuiam
voi iuiați
ei/ele iuiau
Perfect Simplu
eu iuii
tu iuiși
el/ea iui
noi iuirăm
voi iuirăți
ei/ele iuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu iuisem
tu iuiseși
el/ea iuise
noi iuiserăm
voi iuiserăți
ei/ele iuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi iuit
tu să fi iuit
el/ea să fi iuit
noi să fi iuit
voi să fi iuit
ei/ele să fi iuit
Condițional Prezent
eu aș iui
tu ai iui
el/ea ar iui
noi am iui
voi ați iui
ei/ele ar iui
Condițional Perfect
eu aș fi iuit
tu ai fi iuit
el/ea ar fi iuit
noi am fi iuit
voi ați fi iuit
ei/ele ar fi iuit
Perfectul Compus
eu am iuit
tu ai iuit
el/ea a iuit
noi am iuit
voi ați iuit
ei/ele au iuit
Viitor
eu voi iui
tu vei iui
el/ea va iui
noi vom iui
voi veți iui
ei/ele vor iui
Viitor Anterior
eu voi fi iuit
tu vei fi iuit
el/ea va fi iuit
noi vom fi iuit
voi veți fi iuit
ei/ele vor fi iuit

Verbele anterioare: a itera, a iți, a itinera, a iubi, a iudaiza

Verbele următoare: a iuruși, a iușni, a iuți, a ivi, a izbândi

Verbe aleatorii: a blama, a deflora, a învrednici, a pioncăi, a ucenici