a iscusi conjugare; conjugare online pentru verbul "a iscusi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a iscusi" în limba română (dex)

Infinitiv
iscusi
Infinitiv Lung
iscusire
Participiu
iscusit
Gerunziu
iscusind
Imperativ persoana a doua
singular iscusește
plural iscusiți
Prezent
eu iscusesc
tu iscusești
el/ea iscusește
noi iscusim
voi iscusiți
ei/ele iscusesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) iscusesc
tu (să) iscusești
el/ea (să) iscusească
noi (să) iscusim
voi (să) iscusiți
ei/ele (să) iscusească
Imperfect
eu iscuseam
tu iscuseai
el/ea iscusea
noi iscuseam
voi iscuseați
ei/ele iscuseau
Perfect Simplu
eu iscusii
tu iscusiși
el/ea iscusi
noi iscusirăm
voi iscusirăți
ei/ele iscusiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu iscusisem
tu iscusiseși
el/ea iscusise
noi iscusiserăm
voi iscusiserăți
ei/ele iscusiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi iscusit
tu să fi iscusit
el/ea să fi iscusit
noi să fi iscusit
voi să fi iscusit
ei/ele să fi iscusit
Condițional Prezent
eu aș iscusi
tu ai iscusi
el/ea ar iscusi
noi am iscusi
voi ați iscusi
ei/ele ar iscusi
Condițional Perfect
eu aș fi iscusit
tu ai fi iscusit
el/ea ar fi iscusit
noi am fi iscusit
voi ați fi iscusit
ei/ele ar fi iscusit
Perfectul Compus
eu am iscusit
tu ai iscusit
el/ea a iscusit
noi am iscusit
voi ați iscusit
ei/ele au iscusit
Viitor
eu voi iscusi
tu vei iscusi
el/ea va iscusi
noi vom iscusi
voi veți iscusi
ei/ele vor iscusi
Viitor Anterior
eu voi fi iscusit
tu vei fi iscusit
el/ea va fi iscusit
noi vom fi iscusit
voi veți fi iscusit
ei/ele vor fi iscusit

Verbele anterioare: a irumpe, a irupe, a isca, a iscăli, a iscodi

Verbele următoare: a islamiza, a isomeriza, a ispăși, a ispiti, a ispovedi

Verbe aleatorii: a depinde, a efectua, a înțepa, a slomni, a șfițui