a inventoria conjugare; conjugare online pentru verbul "a inventoria" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a inventoria" în limba română (dex)

Infinitiv
inventoria
Infinitiv Lung
inventoriere
Participiu
inventoriat
Gerunziu
inventoriind
Imperativ persoana a doua
singular inventoriază
plural inventoriați
Prezent
eu inventoriez
tu inventoriezi
el/ea inventoriază
noi inventoriem
voi inventoriați
ei/ele inventoriază
Conjunctiv Prezent
eu (să) inventoriez
tu (să) inventoriezi
el/ea (să) inventorieze
noi (să) inventoriem
voi (să) inventoriați
ei/ele (să) inventorieze
Imperfect
eu inventoriam
tu inventoriai
el/ea inventoria
noi inventoriam
voi inventoriați
ei/ele inventoriau
Perfect Simplu
eu inventoriai
tu inventoriași
el/ea inventorie
noi inventoriarăm
voi inventoriarăți
ei/ele inventoriară
Mai Mult Ca Perfectul
eu inventoriasem
tu inventoriaseși
el/ea inventoriase
noi inventoriaserăm
voi inventoriaserăți
ei/ele inventoriaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi inventoriat
tu să fi inventoriat
el/ea să fi inventoriat
noi să fi inventoriat
voi să fi inventoriat
ei/ele să fi inventoriat
Condițional Prezent
eu aș inventoria
tu ai inventoria
el/ea ar inventoria
noi am inventoria
voi ați inventoria
ei/ele ar inventoria
Condițional Perfect
eu aș fi inventoriat
tu ai fi inventoriat
el/ea ar fi inventoriat
noi am fi inventoriat
voi ați fi inventoriat
ei/ele ar fi inventoriat
Perfectul Compus
eu am inventoriat
tu ai inventoriat
el/ea a inventoriat
noi am inventoriat
voi ați inventoriat
ei/ele au inventoriat
Viitor
eu voi inventoria
tu vei inventoria
el/ea va inventoria
noi vom inventoria
voi veți inventoria
ei/ele vor inventoria
Viitor Anterior
eu voi fi inventoriat
tu vei fi inventoriat
el/ea va fi inventoriat
noi vom fi inventoriat
voi veți fi inventoriat
ei/ele vor fi inventoriat

Verbele anterioare: a înveli, a învelici, a învenina, a inventa, a inventa

Verbele următoare: a înverga, a înveriga, a inversa, a înverșuna, a inverti

Verbe aleatorii: a defecta, a împătimi, a precupeți, a răzima, a urui