a inocula conjugare; conjugare online pentru verbul "a inocula" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a inocula" în limba română (dex)

Infinitiv
inocula
Infinitiv Lung
inoculare
Participiu
inoculat
Gerunziu
inoculând
Imperativ persoana a doua
singular inoculează
plural inoculați
Prezent
eu inoculez
tu inoculezi
el/ea inoculează
noi inoculăm
voi inoculați
ei/ele inoculează
Conjunctiv Prezent
eu (să) inoculez
tu (să) inoculezi
el/ea (să) inoculeze
noi (să) inoculăm
voi (să) inoculați
ei/ele (să) inoculeze
Imperfect
eu inoculam
tu inoculai
el/ea inocula
noi inoculam
voi inoculați
ei/ele inoculau
Perfect Simplu
eu inoculai
tu inoculași
el/ea inoculă
noi inocularăm
voi inocularăți
ei/ele inoculară
Mai Mult Ca Perfectul
eu inoculasem
tu inoculaseși
el/ea inoculase
noi inoculaserăm
voi inoculaserăți
ei/ele inoculaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi inoculat
tu să fi inoculat
el/ea să fi inoculat
noi să fi inoculat
voi să fi inoculat
ei/ele să fi inoculat
Condițional Prezent
eu aș inocula
tu ai inocula
el/ea ar inocula
noi am inocula
voi ați inocula
ei/ele ar inocula
Condițional Perfect
eu aș fi inoculat
tu ai fi inoculat
el/ea ar fi inoculat
noi am fi inoculat
voi ați fi inoculat
ei/ele ar fi inoculat
Perfectul Compus
eu am inoculat
tu ai inoculat
el/ea a inoculat
noi am inoculat
voi ați inoculat
ei/ele au inoculat
Viitor
eu voi inocula
tu vei inocula
el/ea va inocula
noi vom inocula
voi veți inocula
ei/ele vor inocula
Viitor Anterior
eu voi fi inoculat
tu vei fi inoculat
el/ea va fi inoculat
noi vom fi inoculat
voi veți fi inoculat
ei/ele vor fi inoculat

Verbele anterioare: a înnora, a înnoroi, a înnoroia, a înnoura, a inocenta

Verbele următoare: a înomeni, a inoportuna, a înota, a inova, a înrădăcina

Verbe aleatorii: a carteliza, a coopera, a deriva, a deriva, a desolidifica