a inhiba conjugare; conjugare online pentru verbul "a inhiba" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a inhiba" în limba română (dex)

Infinitiv
inhiba
Infinitiv Lung
inhibare
Participiu
inhibat
Gerunziu
inhibând
Imperativ persoana a doua
singular inhibă
plural inhibați
Prezent
eu inhib
tu inhibi
el/ea inhibă
noi inhibăm
voi inhibați
ei/ele inhibă
Conjunctiv Prezent
eu (să) inhib
tu (să) inhibi
el/ea (să) inhibe
noi (să) inhibăm
voi (să) inhibați
ei/ele (să) inhibe
Imperfect
eu inhibam
tu inhibai
el/ea inhiba
noi inhibam
voi inhibați
ei/ele inhibau
Perfect Simplu
eu inhibai
tu inhibași
el/ea inhibă
noi inhibarăm
voi inhibarăți
ei/ele inhibară
Mai Mult Ca Perfectul
eu inhibasem
tu inhibaseși
el/ea inhibase
noi inhibaserăm
voi inhibaserăți
ei/ele inhibaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi inhibat
tu să fi inhibat
el/ea să fi inhibat
noi să fi inhibat
voi să fi inhibat
ei/ele să fi inhibat
Condițional Prezent
eu aș inhiba
tu ai inhiba
el/ea ar inhiba
noi am inhiba
voi ați inhiba
ei/ele ar inhiba
Condițional Perfect
eu aș fi inhibat
tu ai fi inhibat
el/ea ar fi inhibat
noi am fi inhibat
voi ați fi inhibat
ei/ele ar fi inhibat
Perfectul Compus
eu am inhibat
tu ai inhibat
el/ea a inhibat
noi am inhibat
voi ați inhibat
ei/ele au inhibat
Viitor
eu voi inhiba
tu vei inhiba
el/ea va inhiba
noi vom inhiba
voi veți inhiba
ei/ele vor inhiba
Viitor Anterior
eu voi fi inhibat
tu vei fi inhibat
el/ea va fi inhibat
noi vom fi inhibat
voi veți fi inhibat
ei/ele vor fi inhibat

Verbele anterioare: a înhăita, a înhăita, a inhala, a înhăma, a înhăpa

Verbele următoare: a inhibiționa, a înhobota, a înhuma, a îniepta, a înierba

Verbe aleatorii: a cioșmoli, a decula, a etapiza, a intima, a recoloniza