a infirma conjugare; conjugare online pentru verbul "a infirma" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a infirma" în limba română (dex)

Infinitiv
infirma
Infinitiv Lung
infirmare
Participiu
infirmat
Gerunziu
infirmând
Imperativ persoana a doua
singular infirmă
plural infirmați
Prezent
eu infirm
tu infirmi
el/ea infirmă
noi infirmăm
voi infirmați
ei/ele infirmă
Conjunctiv Prezent
eu (să) infirm
tu (să) infirmi
el/ea (să) infirme
noi (să) infirmăm
voi (să) infirmați
ei/ele (să) infirme
Imperfect
eu infirmam
tu infirmai
el/ea infirma
noi infirmam
voi infirmați
ei/ele infirmau
Perfect Simplu
eu infirmai
tu infirmași
el/ea infirmă
noi infirmarăm
voi infirmarăți
ei/ele infirmară
Mai Mult Ca Perfectul
eu infirmasem
tu infirmaseși
el/ea infirmase
noi infirmaserăm
voi infirmaserăți
ei/ele infirmaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi infirmat
tu să fi infirmat
el/ea să fi infirmat
noi să fi infirmat
voi să fi infirmat
ei/ele să fi infirmat
Condițional Prezent
eu aș infirma
tu ai infirma
el/ea ar infirma
noi am infirma
voi ați infirma
ei/ele ar infirma
Condițional Perfect
eu aș fi infirmat
tu ai fi infirmat
el/ea ar fi infirmat
noi am fi infirmat
voi ați fi infirmat
ei/ele ar fi infirmat
Perfectul Compus
eu am infirmat
tu ai infirmat
el/ea a infirmat
noi am infirmat
voi ați infirmat
ei/ele au infirmat
Viitor
eu voi infirma
tu vei infirma
el/ea va infirma
noi vom infirma
voi veți infirma
ei/ele vor infirma
Viitor Anterior
eu voi fi infirmat
tu vei fi infirmat
el/ea va fi infirmat
noi vom fi infirmat
voi veți fi infirmat
ei/ele vor fi infirmat

Verbele anterioare: a infiltra, a înfiola, a înfiora, a înfiora, a înfira

Verbele următoare: a pârăi, a inflama, a inflige, a înflora, a înflori

Verbe aleatorii: a deduriza, a ghiloșa, a pagina, a reincarna, a zăpăi