a heretisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a heretisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a heretisi" în limba română (dex)

Infinitiv
heretisi
Infinitiv Lung
heretisire
Participiu
heretisit
Gerunziu
heretisind
Imperativ persoana a doua
singular heretisește
plural heretisiți
Prezent
eu heretisesc
tu heretisești
el/ea heretisește
noi heretisim
voi heretisiți
ei/ele heretisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) heretisesc
tu (să) heretisești
el/ea (să) heretisească
noi (să) heretisim
voi (să) heretisiți
ei/ele (să) heretisească
Imperfect
eu heretiseam
tu heretiseai
el/ea heretisea
noi heretiseam
voi heretiseați
ei/ele heretiseau
Perfect Simplu
eu heretisii
tu heretisiși
el/ea heretisi
noi heretisirăm
voi heretisirăți
ei/ele heretisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu heretisisem
tu heretisiseși
el/ea heretisise
noi heretisiserăm
voi heretisiserăți
ei/ele heretisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi heretisit
tu să fi heretisit
el/ea să fi heretisit
noi să fi heretisit
voi să fi heretisit
ei/ele să fi heretisit
Condițional Prezent
eu aș heretisi
tu ai heretisi
el/ea ar heretisi
noi am heretisi
voi ați heretisi
ei/ele ar heretisi
Condițional Perfect
eu aș fi heretisit
tu ai fi heretisit
el/ea ar fi heretisit
noi am fi heretisit
voi ați fi heretisit
ei/ele ar fi heretisit
Perfectul Compus
eu am heretisit
tu ai heretisit
el/ea a heretisit
noi am heretisit
voi ați heretisit
ei/ele au heretisit
Viitor
eu voi heretisi
tu vei heretisi
el/ea va heretisi
noi vom heretisi
voi veți heretisi
ei/ele vor heretisi
Viitor Anterior
eu voi fi heretisit
tu vei fi heretisit
el/ea va fi heretisit
noi vom fi heretisit
voi veți fi heretisit
ei/ele vor fi heretisit

Verbele anterioare: a hemetui, a herboriza, a herdeli, a herelui, a măglisi

Verbele următoare: a hiberna, a hibrida, a hibridiza, a hicăi, a hidrata

Verbe aleatorii: a cărunta, a cimpoti, a foșni, a întărâta, a spația