a harecilui conjugare; conjugare online pentru verbul "a harecilui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a harecilui" în limba română (dex)

Infinitiv
harecilui
Infinitiv Lung
hareciluire
Participiu
hareciluit
Gerunziu
hareciluind
Imperativ persoana a doua
singular hareciluiește
plural hareciluiți
Prezent
eu hareciluiesc
tu hareciluiești
el/ea hareciluiește
noi hareciluim
voi hareciluiți
ei/ele hareciluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hareciluiesc
tu (să) hareciluiești
el/ea (să) hareciluiască
noi (să) hareciluim
voi (să) hareciluiți
ei/ele (să) hareciluiască
Imperfect
eu hareciluiam
tu hareciluiai
el/ea hareciluia
noi hareciluiam
voi hareciluiați
ei/ele hareciluiau
Perfect Simplu
eu hareciluii
tu hareciluiși
el/ea harecilui
noi hareciluirăm
voi hareciluirăți
ei/ele hareciluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hareciluisem
tu hareciluiseși
el/ea hareciluise
noi hareciluiserăm
voi hareciluiserăți
ei/ele hareciluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hareciluit
tu să fi hareciluit
el/ea să fi hareciluit
noi să fi hareciluit
voi să fi hareciluit
ei/ele să fi hareciluit
Condițional Prezent
eu aș harecilui
tu ai harecilui
el/ea ar harecilui
noi am harecilui
voi ați harecilui
ei/ele ar harecilui
Condițional Perfect
eu aș fi hareciluit
tu ai fi hareciluit
el/ea ar fi hareciluit
noi am fi hareciluit
voi ați fi hareciluit
ei/ele ar fi hareciluit
Perfectul Compus
eu am hareciluit
tu ai hareciluit
el/ea a hareciluit
noi am hareciluit
voi ați hareciluit
ei/ele au hareciluit
Viitor
eu voi harecilui
tu vei harecilui
el/ea va harecilui
noi vom harecilui
voi veți harecilui
ei/ele vor harecilui
Viitor Anterior
eu voi fi hareciluit
tu vei fi hareciluit
el/ea va fi hareciluit
noi vom fi hareciluit
voi veți fi hareciluit
ei/ele vor fi hareciluit

Verbele anterioare: a hărăți, a hărăzi, a hârbui, a hârcâi, a hărcăti

Verbele următoare: a hărhăti, a hârjâi, a hârjii, a hârjoni, a harnașa

Verbe aleatorii: a drota, a fura, a învesti, a învești, a învești