a hârâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârâi" în limba română (dex)

Infinitiv
hârâi
Infinitiv Lung
hârâire
Participiu
hârâit
Gerunziu
hârâind
Imperativ persoana a doua
singular hârâie
plural hârâiți
Prezent
eu hârâi
tu hârâi
el/ea hârâie
noi hârâim
voi hârâiți
ei/ele hârâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârâi
tu (să) hârâi
el/ea (să) hârâie
noi (să) hârâim
voi (să) hârâiți
ei/ele (să) hârâie
Imperfect
eu hârâiam
tu hârâiai
el/ea hârâia
noi hârâiam
voi hârâiați
ei/ele hârâiau
Perfect Simplu
eu hârâii
tu hârâiși
el/ea hârâi
noi hârâirăm
voi hârâirăți
ei/ele hârâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârâisem
tu hârâiseși
el/ea hârâise
noi hârâiserăm
voi hârâiserăți
ei/ele hârâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârâit
tu să fi hârâit
el/ea să fi hârâit
noi să fi hârâit
voi să fi hârâit
ei/ele să fi hârâit
Condițional Prezent
eu aș hârâi
tu ai hârâi
el/ea ar hârâi
noi am hârâi
voi ați hârâi
ei/ele ar hârâi
Condițional Perfect
eu aș fi hârâit
tu ai fi hârâit
el/ea ar fi hârâit
noi am fi hârâit
voi ați fi hârâit
ei/ele ar fi hârâit
Perfectul Compus
eu am hârâit
tu ai hârâit
el/ea a hârâit
noi am hârâit
voi ați hârâit
ei/ele au hârâit
Viitor
eu voi hârâi
tu vei hârâi
el/ea va hârâi
noi vom hârâi
voi veți hârâi
ei/ele vor hârâi
Viitor Anterior
eu voi fi hârâit
tu vei fi hârâit
el/ea va fi hârâit
noi vom fi hârâit
voi veți fi hârâit
ei/ele vor fi hârâit

Verbele anterioare: a hăpăi, a hăpăi, a hăpălui, a hărăci, a hărăcsi

Verbele următoare: a hărăni, a hărăți, a hărăzi, a hârbui, a hârcâi

Verbe aleatorii: a consfinți, a declanșa, a dihoca, a isteți, a probozi