a graseia conjugare; conjugare online pentru verbul "a graseia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a graseia" în limba română (dex)

Infinitiv
graseia
Infinitiv Lung
graseiere
Participiu
graseiat
Gerunziu
graseind
Imperativ persoana a doua
singular graseiază
plural graseiați
Prezent
eu graseiez
tu graseiezi
el/ea graseiază
noi graseiem
voi graseiați
ei/ele graseiază
Conjunctiv Prezent
eu (să) graseiez
tu (să) graseiezi
el/ea (să) graseieze
noi (să) graseiem
voi (să) graseiați
ei/ele (să) graseieze
Imperfect
eu graseiam
tu graseiai
el/ea graseia
noi graseiam
voi graseiați
ei/ele graseiau
Perfect Simplu
eu graseiai
tu graseiași
el/ea graseie
noi graseiarăm
voi graseiarăți
ei/ele graseiară
Mai Mult Ca Perfectul
eu graseiasem
tu graseiaseși
el/ea graseiase
noi graseiaserăm
voi graseiaserăți
ei/ele graseiaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi graseiat
tu să fi graseiat
el/ea să fi graseiat
noi să fi graseiat
voi să fi graseiat
ei/ele să fi graseiat
Condițional Prezent
eu aș graseia
tu ai graseia
el/ea ar graseia
noi am graseia
voi ați graseia
ei/ele ar graseia
Condițional Perfect
eu aș fi graseiat
tu ai fi graseiat
el/ea ar fi graseiat
noi am fi graseiat
voi ați fi graseiat
ei/ele ar fi graseiat
Perfectul Compus
eu am graseiat
tu ai graseiat
el/ea a graseiat
noi am graseiat
voi ați graseiat
ei/ele au graseiat
Viitor
eu voi graseia
tu vei graseia
el/ea va graseia
noi vom graseia
voi veți graseia
ei/ele vor graseia
Viitor Anterior
eu voi fi graseiat
tu vei fi graseiat
el/ea va fi graseiat
noi vom fi graseiat
voi veți fi graseiat
ei/ele vor fi graseiat

Verbele anterioare: a gramaticaliza, a granula, a grăpa, a grăpșina, a grăpțăna

Verbele următoare: a grația, a gratifica, a gratina, a gratula, a grava

Verbe aleatorii: a circumscrie, a estiva, a învâlvora, a păstra, a săstui