a fârnâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a fârnâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fârnâi" în limba română (dex)

Infinitiv
fârnâi
Infinitiv Lung
fârnâire
Participiu
fârnâit
Gerunziu
fârnâind
Imperativ persoana a doua
singular fârnâie
plural fârnâiți
Prezent
eu fârnâi
tu fârnâi
el/ea fârnâie
noi fârnâim
voi fârnâiți
ei/ele fârnâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) fârnâi
tu (să) fârnâi
el/ea (să) fârnâie
noi (să) fârnâim
voi (să) fârnâiți
ei/ele (să) fârnâie
Imperfect
eu fârnâiam
tu fârnâiai
el/ea fârnâia
noi fârnâiam
voi fârnâiați
ei/ele fârnâiau
Perfect Simplu
eu fârnâii
tu fârnâiși
el/ea fârnâi
noi fârnâirăm
voi fârnâirăți
ei/ele fârnâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu fârnâisem
tu fârnâiseși
el/ea fârnâise
noi fârnâiserăm
voi fârnâiserăți
ei/ele fârnâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fârnâit
tu să fi fârnâit
el/ea să fi fârnâit
noi să fi fârnâit
voi să fi fârnâit
ei/ele să fi fârnâit
Condițional Prezent
eu aș fârnâi
tu ai fârnâi
el/ea ar fârnâi
noi am fârnâi
voi ați fârnâi
ei/ele ar fârnâi
Condițional Perfect
eu aș fi fârnâit
tu ai fi fârnâit
el/ea ar fi fârnâit
noi am fi fârnâit
voi ați fi fârnâit
ei/ele ar fi fârnâit
Perfectul Compus
eu am fârnâit
tu ai fârnâit
el/ea a fârnâit
noi am fârnâit
voi ați fârnâit
ei/ele au fârnâit
Viitor
eu voi fârnâi
tu vei fârnâi
el/ea va fârnâi
noi vom fârnâi
voi veți fârnâi
ei/ele vor fârnâi
Viitor Anterior
eu voi fi fârnâit
tu vei fi fârnâit
el/ea va fi fârnâit
noi vom fi fârnâit
voi veți fi fârnâit
ei/ele vor fi fârnâit

Verbele anterioare: a fărâmița, a farda, a fârfăli, a fărma, a fărmăca

Verbele următoare: a farta, a fărtălui, a fârtăți, a fâsâi, a fâșcâi

Verbe aleatorii: a catandisi, a dealcooliza, a împăcălui, a îngena, a îngena