a exsanguina conjugare; conjugare online pentru verbul "a exsanguina" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a exsanguina" în limba română (dex)

Infinitiv
exsanguina
Infinitiv Lung
exsanguinare
Participiu
exsanguinat
Gerunziu
exsanguinând
Imperativ persoana a doua
singular exsanguinează
plural exsanguinați
Prezent
eu exsanguinez
tu exsanguinezi
el/ea exsanguinează
noi exsanguinăm
voi exsanguinați
ei/ele exsanguinează
Conjunctiv Prezent
eu (să) exsanguinez
tu (să) exsanguinezi
el/ea (să) exsanguineze
noi (să) exsanguinăm
voi (să) exsanguinați
ei/ele (să) exsanguineze
Imperfect
eu exsanguinam
tu exsanguinai
el/ea exsanguina
noi exsanguinam
voi exsanguinați
ei/ele exsanguinau
Perfect Simplu
eu exsanguinai
tu exsanguinași
el/ea exsanguină
noi exsanguinarăm
voi exsanguinarăți
ei/ele exsanguinară
Mai Mult Ca Perfectul
eu exsanguinasem
tu exsanguinaseși
el/ea exsanguinase
noi exsanguinaserăm
voi exsanguinaserăți
ei/ele exsanguinaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi exsanguinat
tu să fi exsanguinat
el/ea să fi exsanguinat
noi să fi exsanguinat
voi să fi exsanguinat
ei/ele să fi exsanguinat
Condițional Prezent
eu aș exsanguina
tu ai exsanguina
el/ea ar exsanguina
noi am exsanguina
voi ați exsanguina
ei/ele ar exsanguina
Condițional Perfect
eu aș fi exsanguinat
tu ai fi exsanguinat
el/ea ar fi exsanguinat
noi am fi exsanguinat
voi ați fi exsanguinat
ei/ele ar fi exsanguinat
Perfectul Compus
eu am exsanguinat
tu ai exsanguinat
el/ea a exsanguinat
noi am exsanguinat
voi ați exsanguinat
ei/ele au exsanguinat
Viitor
eu voi exsanguina
tu vei exsanguina
el/ea va exsanguina
noi vom exsanguina
voi veți exsanguina
ei/ele vor exsanguina
Viitor Anterior
eu voi fi exsanguinat
tu vei fi exsanguinat
el/ea va fi exsanguinat
noi vom fi exsanguinat
voi veți fi exsanguinat
ei/ele vor fi exsanguinat

Verbele anterioare: a exprima, a expropria, a expulza, a expune, a expurga

Verbele următoare: a exsangvina, a exsuda, a extazia, a extemporaliza, a extenua

Verbe aleatorii: a amurgi, a fute, a pudra, a pumni, a urduca