conjugare a dizmierda; conjugare online pentru verbul "a dizmierda" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a dizmierda" în limba română (dex)

Infinitiv
dizmierda
Infinitiv Lung
dizmierdare
Participiu
dizmierdat
Gerunziu
dizmierdând
Imperativ persoana a doua
singular dizmiardă
plural dizmierdați
Prezent
eu dizmierd
tu dizmierzi
el/ea dizmiardă
noi dizmierdăm
voi dizmierdați
ei/ele dizmiardă
Conjunctiv Prezent
eu (să) dizmierd
tu (să) dizmierzi
el/ea (să) dizmierde
noi (să) dizmierdăm
voi (să) dizmierdați
ei/ele (să) dizmierde
Imperfect
eu dizmierdam
tu dizmierdai
el/ea dizmierda
noi dizmierdam
voi dizmierdați
ei/ele dizmierdau
Perfect Simplu
eu dizmierdai
tu dizmierdași
el/ea dizmierdă
noi dizmierdarăm
voi dizmierdarăți
ei/ele dizmierdară
Mai Mult Ca Perfectul
eu dizmierdasem
tu dizmierdaseși
el/ea dizmierdase
noi dizmierdaserăm
voi dizmierdaserăți
ei/ele dizmierdaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi dizmierdat
tu să fi dizmierdat
el/ea să fi dizmierdat
noi să fi dizmierdat
voi să fi dizmierdat
ei/ele să fi dizmierdat
Condițional Prezent
eu aș dizmierda
tu ai dizmierda
el/ea ar dizmierda
noi am dizmierda
voi ați dizmierda
ei/ele ar dizmierda
Condițional Perfect
eu aș fi dizmierdat
tu ai fi dizmierdat
el/ea ar fi dizmierdat
noi am fi dizmierdat
voi ați fi dizmierdat
ei/ele ar fi dizmierdat
Perfectul Compus
eu am dizmierdat
tu ai dizmierdat
el/ea a dizmierdat
noi am dizmierdat
voi ați dizmierdat
ei/ele au dizmierdat
Viitor
eu voi dizmierda
tu vei dizmierda
el/ea va dizmierda
noi vom dizmierda
voi veți dizmierda
ei/ele vor dizmierda
Viitor Anterior
eu voi fi dizmierdat
tu vei fi dizmierdat
el/ea vor fi dizmierdat
noi vom fi dizmierdat
voi veți fi dizmierdat
ei/ele vor fi dizmierdat

Verbele anterioare: a diviza, a divorța, a divulga, a dizerta, a dizgrația

Verbele următoare: a dizolva, a dobândi, a doborî, a dobzăla, a docăni

Verbe aleatoare: a chiompăni, a fleci, a preda, a sclăfări, a smânci