a dialectiza conjugare; conjugare online pentru verbul "a dialectiza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a dialectiza" în limba română (dex)

Infinitiv
dialectiza
Infinitiv Lung
dialectizare
Participiu
dialectizat
Gerunziu
dialectizând
Imperativ persoana a doua
singular dialectizează
plural dialectizați
Prezent
eu dialectizez
tu dialectizezi
el/ea dialectizează
noi dialectizăm
voi dialectizați
ei/ele dialectizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) dialectizez
tu (să) dialectizezi
el/ea (să) dialectizeze
noi (să) dialectizăm
voi (să) dialectizați
ei/ele (să) dialectizeze
Imperfect
eu dialectizam
tu dialectizai
el/ea dialectiza
noi dialectizam
voi dialectizați
ei/ele dialectizau
Perfect Simplu
eu dialectizai
tu dialectizași
el/ea dialectiză
noi dialectizarăm
voi dialectizarăți
ei/ele dialectizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu dialectizasem
tu dialectizaseși
el/ea dialectizase
noi dialectizaserăm
voi dialectizaserăți
ei/ele dialectizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi dialectizat
tu să fi dialectizat
el/ea să fi dialectizat
noi să fi dialectizat
voi să fi dialectizat
ei/ele să fi dialectizat
Condițional Prezent
eu aș dialectiza
tu ai dialectiza
el/ea ar dialectiza
noi am dialectiza
voi ați dialectiza
ei/ele ar dialectiza
Condițional Perfect
eu aș fi dialectizat
tu ai fi dialectizat
el/ea ar fi dialectizat
noi am fi dialectizat
voi ați fi dialectizat
ei/ele ar fi dialectizat
Perfectul Compus
eu am dialectizat
tu ai dialectizat
el/ea a dialectizat
noi am dialectizat
voi ați dialectizat
ei/ele au dialectizat
Viitor
eu voi dialectiza
tu vei dialectiza
el/ea va dialectiza
noi vom dialectiza
voi veți dialectiza
ei/ele vor dialectiza
Viitor Anterior
eu voi fi dialectizat
tu vei fi dialectizat
el/ea va fi dialectizat
noi vom fi dialectizat
voi veți fi dialectizat
ei/ele vor fi dialectizat

Verbele anterioare: a diafaniza, a diafendisi, a diafragma, a diagnostica, a dialectaliza

Verbele următoare: a dializa, a dialoga, a dialogiza, a diamantiza, a diazota

Verbe aleatorii: a autocontempla, a autocontempla, a flămânzi, a iongări, a proveni