a dezbenzina conjugare; conjugare online pentru verbul "a dezbenzina" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a dezbenzina" în limba română (dex)

Infinitiv
dezbenzina
Infinitiv Lung
dezbenzinare
Participiu
dezbenzinat
Gerunziu
dezbenzinând
Imperativ persoana a doua
singular dezbenzinează
plural dezbenzinați
Prezent
eu dezbenzinez
tu dezbenzinezi
el/ea dezbenzinează
noi dezbenzinăm
voi dezbenzinați
ei/ele dezbenzinează
Conjunctiv Prezent
eu (să) dezbenzinez
tu (să) dezbenzinezi
el/ea (să) dezbenzineze
noi (să) dezbenzinăm
voi (să) dezbenzinați
ei/ele (să) dezbenzineze
Imperfect
eu dezbenzinam
tu dezbenzinai
el/ea dezbenzina
noi dezbenzinam
voi dezbenzinați
ei/ele dezbenzinau
Perfect Simplu
eu dezbenzinai
tu dezbenzinași
el/ea dezbenzină
noi dezbenzinarăm
voi dezbenzinarăți
ei/ele dezbenzinară
Mai Mult Ca Perfectul
eu dezbenzinasem
tu dezbenzinaseși
el/ea dezbenzinase
noi dezbenzinaserăm
voi dezbenzinaserăți
ei/ele dezbenzinaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi dezbenzinat
tu să fi dezbenzinat
el/ea să fi dezbenzinat
noi să fi dezbenzinat
voi să fi dezbenzinat
ei/ele să fi dezbenzinat
Condițional Prezent
eu aș dezbenzina
tu ai dezbenzina
el/ea ar dezbenzina
noi am dezbenzina
voi ați dezbenzina
ei/ele ar dezbenzina
Condițional Perfect
eu aș fi dezbenzinat
tu ai fi dezbenzinat
el/ea ar fi dezbenzinat
noi am fi dezbenzinat
voi ați fi dezbenzinat
ei/ele ar fi dezbenzinat
Perfectul Compus
eu am dezbenzinat
tu ai dezbenzinat
el/ea a dezbenzinat
noi am dezbenzinat
voi ați dezbenzinat
ei/ele au dezbenzinat
Viitor
eu voi dezbenzina
tu vei dezbenzina
el/ea va dezbenzina
noi vom dezbenzina
voi veți dezbenzina
ei/ele vor dezbenzina
Viitor Anterior
eu voi fi dezbenzinat
tu vei fi dezbenzinat
el/ea va fi dezbenzinat
noi vom fi dezbenzinat
voi veți fi dezbenzinat
ei/ele vor fi dezbenzinat

Verbele anterioare: a dezbăra, a dezbârci, a dezbârna, a dezbârna, a dezbăta

Verbele următoare: a dezbina, a dezbobina, a dezbodoli, a dezbrăca, a dezbrobodi

Verbe aleatorii: a costuma, a păli, a premeni, a tipicui, a turbiona