a dezacupla conjugare; conjugare online pentru verbul "a dezacupla" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a dezacupla" în limba română (dex)

Infinitiv
dezacupla
Infinitiv Lung
dezacuplare
Participiu
dezacuplat
Gerunziu
dezacuplând
Imperativ persoana a doua
singular dezacuplează
plural dezacuplați
Prezent
eu dezacuplez
tu dezacuplezi
el/ea dezacuplează
noi dezacuplăm
voi dezacuplați
ei/ele dezacuplează
Conjunctiv Prezent
eu (să) dezacuplez
tu (să) dezacuplezi
el/ea (să) dezacupleze
noi (să) dezacuplăm
voi (să) dezacuplați
ei/ele (să) dezacupleze
Imperfect
eu dezacuplam
tu dezacuplai
el/ea dezacupla
noi dezacuplam
voi dezacuplați
ei/ele dezacuplau
Perfect Simplu
eu dezacuplai
tu dezacuplași
el/ea dezacuplă
noi dezacuplarăm
voi dezacuplarăți
ei/ele dezacuplară
Mai Mult Ca Perfectul
eu dezacuplasem
tu dezacuplaseși
el/ea dezacuplase
noi dezacuplaserăm
voi dezacuplaserăți
ei/ele dezacuplaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi dezacuplat
tu să fi dezacuplat
el/ea să fi dezacuplat
noi să fi dezacuplat
voi să fi dezacuplat
ei/ele să fi dezacuplat
Condițional Prezent
eu aș dezacupla
tu ai dezacupla
el/ea ar dezacupla
noi am dezacupla
voi ați dezacupla
ei/ele ar dezacupla
Condițional Perfect
eu aș fi dezacuplat
tu ai fi dezacuplat
el/ea ar fi dezacuplat
noi am fi dezacuplat
voi ați fi dezacuplat
ei/ele ar fi dezacuplat
Perfectul Compus
eu am dezacuplat
tu ai dezacuplat
el/ea a dezacuplat
noi am dezacuplat
voi ați dezacuplat
ei/ele au dezacuplat
Viitor
eu voi dezacupla
tu vei dezacupla
el/ea va dezacupla
noi vom dezacupla
voi veți dezacupla
ei/ele vor dezacupla
Viitor Anterior
eu voi fi dezacuplat
tu vei fi dezacuplat
el/ea va fi dezacuplat
noi vom fi dezacuplat
voi veți fi dezacuplat
ei/ele vor fi dezacuplat

Verbele anterioare: a dezacidifica, a dezaclimata, a dezacorda, a dezactiva, a dezactualiza

Verbele următoare: a dezadapta, a dezaera, a dezaerisi, a dezafecta, a dezafurca

Verbe aleatorii: a carameliza, a provoca, a șovârca, a statornici, a zopoti