a denichela conjugare; conjugare online pentru verbul "a denichela" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a denichela" în limba română (dex)

Infinitiv
denichela
Infinitiv Lung
denichelare
Participiu
denichelat
Gerunziu
denichelând
Imperativ persoana a doua
singular denichelează
plural denichelați
Prezent
eu denichelez
tu denichelezi
el/ea denichelează
noi denichelăm
voi denichelați
ei/ele denichelează
Conjunctiv Prezent
eu (să) denichelez
tu (să) denichelezi
el/ea (să) denicheleze
noi (să) denichelăm
voi (să) denichelați
ei/ele (să) denicheleze
Imperfect
eu denichelam
tu denichelai
el/ea denichela
noi denichelam
voi denichelați
ei/ele denichelau
Perfect Simplu
eu denichelai
tu denichelași
el/ea denichelă
noi denichelarăm
voi denichelarăți
ei/ele denichelară
Mai Mult Ca Perfectul
eu denichelasem
tu denichelaseși
el/ea denichelase
noi denichelaserăm
voi denichelaserăți
ei/ele denichelaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi denichelat
tu să fi denichelat
el/ea să fi denichelat
noi să fi denichelat
voi să fi denichelat
ei/ele să fi denichelat
Condițional Prezent
eu aș denichela
tu ai denichela
el/ea ar denichela
noi am denichela
voi ați denichela
ei/ele ar denichela
Condițional Perfect
eu aș fi denichelat
tu ai fi denichelat
el/ea ar fi denichelat
noi am fi denichelat
voi ați fi denichelat
ei/ele ar fi denichelat
Perfectul Compus
eu am denichelat
tu ai denichelat
el/ea a denichelat
noi am denichelat
voi ați denichelat
ei/ele au denichelat
Viitor
eu voi denichela
tu vei denichela
el/ea va denichela
noi vom denichela
voi veți denichela
ei/ele vor denichela
Viitor Anterior
eu voi fi denichelat
tu vei fi denichelat
el/ea va fi denichelat
noi vom fi denichelat
voi veți fi denichelat
ei/ele vor fi denichelat

Verbele anterioare: a denaturaliza, a denazaliza, a denazifica, a denega, a denerva

Verbele următoare: a denicotiniza, a denigra, a denișa, a denisipa, a denitra

Verbe aleatorii: a nești, a răsplăti, a stângăci, a trona, a vitriola